pl en de fr

We wtorek, 2 marca o godzinie 12.30 w kościele murowanym pod wezwaniem Św. Wincentego à Paulo na cmentarzu Bródzieńskim rodzina, przyjaciele, znajomi pożegnali, zmarłego 13 lutego Marka Maldisa, a następnie odprowadzili na wieczny odpoczynek do grobu rodzinnego. Marek Maldis mieszkaniec Żoliborza, historyk, społecznik, podróżnik, dokumentalista, dziennikarz był osobą niezwykłą, pełną pasji, którym potrafił się dzielić i zarażać innych. Maratończyk, jeździec, motocyklista… . Przybliżył nam świat, historię, ale pozostawił i lokalne dzieła. W tekście, który publikujemy poniżej, życie Marka w ogromnym skrócie zilustrowała w imieniu najbliższych, pełna bólu Elżbieta Komorowska.

Rada i Zarząd Dzielnicy Żoliborz m.st. Warszawy serdecznie zapraszają na wyjątkowy koncert online kabaretu Czas dla nas oraz Grupy MoCarta. Premiera wydarzenia odbędzie się na FB oraz YT Urzędu dzielnicy Żoliborz w sobotę, 6 marca o godzinie 16.00.

W poniedziałek, 1 marca br., już po raz 10. obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. O ofiarach terroru komunistycznego pamiętał burmistrz Dzielnicy Żoliborz m.st. Warszawy Paweł Michalec, który złożył kwiaty pod zbiorowymi mogiłami w kwaterze „Ł” Cmentarza Wojskowego na warszawskich Powązkach.

1 marca 2021 r. Zespół Szkół Elektronicznych i Licealnych obchodzi swoje 50-lecie. Szkoła przy ul. gen. J. Zajączka 7 w Warszawie powstała w wyniku połączenia dwóch placówek: Technicznych Zakładów Naukowych przy ul. Długiej 44/50 oraz Technikum Mechaniczno-Elektrycznego nr 2 przy ul. Śniadeckich 17. Pomysłodawcą i założycielem szkoły był dyrektor TZN – Zygmunt Grzesiczak. Usytuowanie szkoły w okolicach Dworca Gdańskiego związane było z zamiarem uhonorowania bohaterów najbardziej krwawych walk stoczonych w tym miejscu podczas Powstania Warszawskiego. Kamień węgielny wmurowany został w marcu 1964 r., a wykonawcą robót była Huta Warszawa. Chociaż zajęcia w nowym budynku rozpoczęły się już 4 stycznia 1971 r., to jednak oficjalnie Zespół Szkół Elektronicznych został powołany 1 marca 1971 r.

W sobotę, 27 lutego przy pięknej słonecznej pogodzie pod pomnikiem rotmistrza Witolda Pileckiego odbyła się uroczystość z okazji Narodowego Dnia Pamięci o Żołnierzach Wyklętych. Zebranych gości, przywitał wiceprzewodniczący Rady Dzielnicy Żoliborz m.st. Warszawy Robert Rogala wraz z burmistrzem Dzielnicy Żoliborz Pawłem Michalcem, który przypomniał postać rotmistrza Witolda Pileckiego.

  • Przejdź do profilu Urzędu Dzielnicy Żoliborz w serwisie Facebook
  • Przejdź do profilu Urzędu Dzielnicy Żoliborz w serwisie twitter
  • Przejdź do profilu Urzędu Dzielnicy Żoliborz w serwisie youtube
Śladami Powstańczego Żoliborza