pl en de fr
30-12-2020

277 nowych drzew na Żoliborzu

277 nowych drzew posadził w 2020 roku Wydział Ochrony Środowiska na terenach administrowanych przez Urząd Dzielnicy Żoliborz. To o ponad 100 drzew więcej niż w 2019 roku. Obsadzone zostały głównie okolice ciągów komunikacyjnych, ulicznych parkingów, chodników oraz ścieżek rowerowych.

Najwięcej drzew – 25 grabów pospolitych „Fastigiata” pojawiło się przy ul. Anny German 12. 15 lip srebrzystych „Silver Globe” posadzonych zostało przy ulicy Braci Załuskich na odcinku od ul. Włościańskiej do ul. Tołwińskiego. Ulica Niegolewskiego na odcinku od pl. Henkla do ul. Brodzińskiego obsadzona została brzozą brodawkowatą „Jolep1” w liczbie 10 sztuk. Natomiast przy ulicy Potockiej posadziliśmy Robinię Małgorzaty „Pink Cascade”. Nowe drzewa zasadziliśmy także na placu Lelewela, pojawiły się tam głogi jednoszyjkowe ‘Stricta’ oraz klon srebrzysty. Na skwerach Wołyńskim i Newerlego posadziliśmy klony zwyczajne.

- Zależy nam, aby liczba nowych drzew na Żoliborzu rosła z roku na rok. Konsekwentnie realizujemy plan zadrzewiania dzielnicy. Cały czas szukamy i typujemy miejsca do nowych nasadzeń. Chcemy, aby Żoliborz był zieloną dzielnicą nie tylko z nazwy – mówi Renata Kozłowska, zastępca burmistrza Dzielnicy Żoliborz m.st. Warszawy.

W 2020 roku posadziliśmy takie odmiany drzew jak: czerwone kasztanowce, wierzby płaczące, dęby szypułkowe, brzozy, topole, klony, jesiony, lipy, robinie akacjowe, platany, morwy białe, graby, wiśnie piłkowane i grusze drobnoowocowe. Usunęliśmy natomiast 36 drzew w złym stanie fitosanitarnym.

W wyniku przeprowadzonych konsultacji społecznych dotyczących przyszłości Parku Sady Żoliborskie i charakteru nowych nasadzeń, wystąpiliśmy do Marszałka Województwa Mazowieckiego z wnioskiem o zmianę decyzji i zastąpienie wskazanych pierwotnie gatunków drzew ozdobnych na odmiany jadalne sadownicze: jabłoni, gruszy, wiśni, czereśni oraz śliwy.

Budżet Obywatelski

Wydział Ochrony Środowiska zrealizował w minionym roku także 6 projektów z budżetu obywatelskiego. Wybudowaliśmy siłownię plenerową na skwerze Kompanii AK „Żoliborz”, odnowiliśmy ławki w Parku Sady Żoliborskie, a na placu zabaw ustawiliśmy dwie nowe latarnie. Do zbiornika wodnego w Parku Kępa Potocka wpuściliśmy 100 narybku karasia. Przebudowaliśmy także oczko wodne w Parku Kaskada, m.in. pogłębiając i uszczelniając dno.

Dodatkowo, na terenie żoliborskich parków: Kaskada, Kępa Potocka i Sady Żoliborskie ustawione zostały ławki z przewijakiem dla niemowląt. Zebraliśmy także 245 kg miodu z naszych dwóch pasiek postawionych w Parku Kaskada i Parku Kępa Potocka, w gatunkach: akacjowy, wielokwiatowy, faceliowy, rzepakowy oraz gryczany.

Z uwagi na zmiany atmosferyczne i troskę o biologiczną różnorodność, w tym roku ograniczyliśmy koszenie traw na terenach zielonych objętych pielęgnacją przez Urząd. Parki, skwery i zieleńce zajmują powierzchnię ok. 26,8 ha, zaś trawniki, zieleń przyuliczna oraz dzikie tereny zielone powierzchnię ok. 25,35 ha.

Dbamy o koty wolno żyjące

Na terenie dzielnicy Żoliborz bytuje ok. 1140 kotów wolno żyjących, w tym ok. 300 nie jest jeszcze wykastrowana. W dzielnicy zarejestrowanych jest obecnie 86 społecznych karmicieli kotów, którym wydaliśmy 1373 szt. worków karmy suchej (po 2,5 kg każdy) oraz 12000 sztuk puszek karmy mokrej. Każdego roku podpisujemy także umowę na usługi weterynaryjne obejmujące wykonanie m.in. 50 sterylizacji i 50 kastracji kotów oraz badania krwi, moczu, odpchlenia, odrobaczania, szczepienia przeciwko chorobom wirusowym, w tym wściekliźnie, wyjazdy do wypadków i wykonanie zabiegów ratujących kotom życie.

Zapraszamy do prezentacji: Prezentacja Wydziału Ochrony Środowiska

Informacje dotyczące nowych nasadzeń z podziałem na miejsca, liczbę i gatunek drzew dostępne są w załączniku.

Link do wniosku o zmianę decyzji w sprawie nasadzeń zastępczych w Parku Sady Żoliborskie: tutaj Załącznik:

  • Przejdź do profilu Urzędu Dzielnicy Żoliborz w serwisie Facebook
  • Przejdź do profilu Urzędu Dzielnicy Żoliborz w serwisie twitter
  • Przejdź do profilu Urzędu Dzielnicy Żoliborz w serwisie youtube
Śladami Powstańczego Żoliborza