14-10-2020

Odsłonięcie tablicy poświęconej pamięci kpt. pil. Zbigniewa Szostaka

W dniu dzisiejszym odbyła się uroczystość odsłonięcia tablicy poświęconej pamięci kapitana pilota Zbigniewa Szostaka, żoliborzanina. Inicjatorem jej powstania był pan Wojciech Jaster, krewny bohaterskiego pilota.

Zbigniew Szostak walczył m.in. w 1586 eskadrze specjalnego przeznaczenia, dokonując zrzutów broni i zaopatrzenia nad okupowanymi krajami Europy na samolocie Halifax. Wsławił  się wybitną odwagą i niezwykłą precyzją pilotażu zwłaszcza na samolocie B-24 Liberator, za co odznaczony został Złotym Krzyżem Orderu Virtuti Militari, czterokrotnie Krzyżem Walecznych i trzykrotnie Medalem Lotniczym oraz wieloma innymi odznaczeniami polskimi i brytyjskimi. Brał udział w wielu lotach do Powstańczej Warszawy. W nocy z 14 na 15 sierpnia 1944 roku bombowiec Liberator B-24J, po pokonaniu 1500 kilometrów, zrzucił na warszawski Plac Krasińskich zasobniki z zaopatrzeniem dla walczących powstańców i wracał do Włoch. W okolicach Bochni maszynę ostrzelało Luftwaffe. Zginęła cała siedmioosobowa, polska załoga. Warto przypomnieć, że replika słynnego bombowca znajduje się w Muzeum Powstania Warszawskiego. Do jej budowy wykorzystano fragmenty zestrzelonego samolotu.

W uroczystym odsłonięciu tablicy uczestniczyli: Burmistrz Dzielnicy Żoliborz m.st. Warszawy Paweł Michalec, Wiceprzewodnicząca Rady Dzielnicy Żoliborz m.st. Żoliborz Jolanta Zjawińska, oraz pan Bogdan Sobiech członek zarządu  Wspólnoty Mieszkaniowej Al. Wojska Polskiego 29.

1

2

2

3

4

5

6

8

Źródło: Zdjęcie ze zbiorów Muzeum Powstania Warszawskiego