Wydarzenia kultualne

Igor Newerly (1903-1987) żoliborski pisarz, dziennikarz wychowawca młodzieży.  W latach 1930 - 1939 znany,  jako Jerzy Abramow był redaktorem założonego przez Janusza Korczaka pisma dzieci i młodzieży "Mały Przegląd". Autor znanych powieści, w tym książki "Zostało z uczty bogów" wyróżnionej nagrodą podziemnej "Solidarności" w 1986 roku. Związany z Żoliborzem, mieszkał na III Kolonii WSM.

W dniu dzisiejszym odbyła się uroczystość odsłonięcia tablicy poświęconej pamięci kapitana pilota Zbigniewa Szostaka, żoliborzanina. Inicjatorem jej powstania był pan Wojciech Jaster, krewny bohaterskiego pilota.

Z inicjatywy Stowarzyszenia Filmowców Polskich oraz Rady i Zarządu Dzielnicy Żoliborz m.st. Warszawy, u zbiegu ulic Hauke-Bosaka i Śmiałej na warszawskim Żoliborzu, w miejscu, w którym żył i pracował, odsłonięta została tablica upamiętniająca Andrzeja Wajdę. Uroczystość odbyła się w czwartą rocznicę śmierci reżysera „Ziemi obiecanej”, 9 października 2020 roku.

Wobec wyczerpania możliwości kontynuacji walki i braku nadziei na pomoc z zewnątrz, 2 października 1944 r., po 63 dniach zaciekłych walk, strona polska zdecydowała się podpisać układ o zaprzestaniu działań wojennych w Warszawie. Sygnatariuszem ze strony niemieckiej był gen. Erich von dem Bach, zaś ze strony polskiej Kazimierz Iranek-Osmecki „Heller”, szef wywiadu Armii Krajowej i jego zastępca ppłk Zygmunt Dobrowolski „Zyndram”.

29 września 1944 roku doszło do bitwy pod Jaktorowem, w rezultacie której zostały rozbite siły Grupy Armii Krajowej "Kampinos". Tego samego dnia nad ranem ruszyło na Żoliborz natarcie 19 Dywizji Pancernej wspartej wydzielonymi siłami z Grupy Korpuśnej gen. SS i policji Ericha von dem Bacha , poprzedzone ostrzałem artyleryjskim połączonym z nalotami bombowymi.