pl en de fr

Żoliborz był miejscem wyjątkowym w walczącej Warszawie. Na Woli i Ochocie trwała rzeź, a tutaj organizowały się niespotykane w innych dzielnicach Warszawy władze samorządowe i partie polityczne. Kiedy padało Stare Miasto, na Żoliborzu wychodziła prasa, nie tylko powstańcza, ale także dziecięca! Ten okres przez wielu mieszkańców dzielnicy zgodnie nazywany był czasem Republiki Żoliborskiej.

Na Żoliborzu pojawiła się pierwsza wiata z dachem pokrytym zielenią. Ekologiczne rozwiązanie można zobaczyć na przystanku ks. Popiełuszki 05, przy ul Krasińskiego. Operator planuje montaż kolejnych instalacji przyjaznych środowisku.

Z inicjatywy Stowarzyszenie Żołnierzy Armii Krajowej Żywiciel i Miłośników Ich Tradycji oraz Władz Dzielnicy Żoliborz przy Kamieniu "Żywiciela" i przy tablicy upamiętniającej poległych w dniu 1 sierpnia 1944 r. żołnierzy IV Batalionu Oddziałów Wojskowych Pogotowia Powstańczego Socjalistów (OW PPS) im. Jarosława Dąbrowskiego przy ul. Suzina odbyła się uroczystość upamiętniająca 76. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Walki na Żoliborzu zaczęły się trzy godziny przed wyznaczoną godz. 17.00 (godz. "W"). W obchodach udział wzięli kombatanci oraz przedstawiciele władz państwowych i samorządowych z udziałem wojskowej asysty honorowej.

Ponad 230,6 tys. złotych wyniosła łączna kwota udzielonych zniżek dla przedsiębiorców w ramach programu wsparcia dla najemców w czasie pandemii koronawirusa. Z obniżonych stawek skorzystali zarówno przedsiębiorcy wynajmujący lokale z zasobów Zakładu Gospodarowania Nieruchomościami na Żoliborzu, jak i dzierżawiący grunty miejskie na terenie dzielnicy. Obniżki są udzielane od 14 marca.

W sobotę 5 września 2020 roku w godzinach 10.00-15.00 odbędzie się II edycja Turnieju Piłkarskiego o Puchar Marymontu. W rozgrywkach mogą wziąć udział amatorskie drużyny piłkarskie. Turniej jest przewidziany dla osób pełnoletnich oraz młodzieży po ukończeniu 15-tego roku życia (za pisemną zgodą opiekunów prawnych). Wydarzenie jest organizowane w ramach realizacji projektu z budżetu obywatelskiego.

  • Przejdź do profilu Urzędu Dzielnicy Żoliborz w serwisie Facebook
  • Przejdź do profilu Urzędu Dzielnicy Żoliborz w serwisie twitter
  • Przejdź do profilu Urzędu Dzielnicy Żoliborz w serwisie youtube
Śladami Powstańczego Żoliborza