pl en de fr

Park Kępa Potocka gościł uczestników II Żoliborskiego Turnieju w bule. 40 zawodników z niepełnosprawnościami z warszawskich środowisk samopomocy rywalizowało na bulodromie zbudowanym w ramach Budżetu Partycypacyjnego 2016. Dla wszystkich startujących w turnieju czekały medale i upominki przekazane przez Centrum Komunikacji Społecznej. Zawody zakończyła tradycyjna parada zwycięzców.

 

W środę 23.05.2018 r. w godzinach popołudniowych odbyła się finałowa runda XVI-tej edycji biegów przełajowych z cyklu Grand Prix Żoliborza. Trzeci etap zawodów zorganizowano na malowniczej trasie prowadzącej przez Bulwary Nadwiślańskie.

Na XLII Sesji radni podjęli siedem uchwał. W pierwszej z nich zaopiniowali pozytywnie zmiany w Wieloletniej Prognozie Finansowej oraz w dzielnicowym załączniku do budżetu m.st. Warszawy na rok 2018. Dotyczą one dwóch działów: Ład przestrzenny i gospodarka nieruchomościami oraz Edukacja.

W ubiegłym roku w Rydzynie odsłonięta została tablica upamiętniająca postać Janusza Baurskiego. Kim był inżynier mechanik Baurski? Należał do tej kategorii ludzi, których zasługi dla Polski trudne są do przecenienia, ale którzy w przestrzeni publicznej pozostają niemal anonimowi. Był on człowiekiem oddanym sprawom ojczyzny – Polski. Służył jej w czasach wojny, w czasach pokoju i w czasach konspiracji. Wybitny fachowiec obdarzony ponadto niezrównanym talentem organizacyjnym. Szczególnie oddany był sprawie budowy podwalin gospodarczych naszego kraju, w tym na terenie Centralnego Okręgu Przemysłowego. I na szczęście pamięć o nim przetrwała tam do dziś.

Janusz Baurski przez 20 lat mieszkał w Warszawie, w tym 10 lat na Żoliborzu. Chcieliśmy uczcić Jego pamięć w ramach obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Wykorzystaliśmy w tym celu, za zgodą Jana Dobrzańskiego, prezesa Oddziału SIMP w Rzeszowie, replikę tablicy rydzyńskiej. Prezes w piśmie skierowanym do Burmistrza Krzysztofa Bugli napisał m.in., że  

Wybitne zdolności Janusza Baurskiego, wiedza, umiejętność otaczania się najwartościow­szymi fachowcami i kierowania ludźmi zostały dostrzeżone i wysoko oce­nione. W ciągu całego swego życia wyznaczany był zawsze na stanowiska najtrudniejsze, na odcinki najbardziej zagrożone. Powierzono mu niezwykle trudne zadanie utworzenia od podstaw nowej Fabryki Obrabiarek w Rzeszowie, produkującej również działka prze­ciwpancerne i przeciwlotnicze. Oddział „Cegielskiego” powstawał w tempie niewyobrażalnym. Mówią o tym same fakty. W listopadzie 1936 roku firma otrzymała na rzeszowską budowę kredyt w wysokości 6 mln zł. Główna hala produkcyjna rzeszowskiego „Ceglarza”, licząca 10 tys. m², mieszcząca ponad 300 maszyn, powstała w ciągu siedmiu miesięcy. W cią­gu roku uruchomiono skomplikowaną i wielce specjalistyczną produkcję obrabiarek a równolegle już w grudniu 1937 roku odbyły się próbne strzelania z pierwsze­go działka. W okresie powojennym za wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej, za działalność na rzecz rozwoju polskiego przemysłu zbrojeniowego, pionier postępu technicznego, organizator przemysłu maszynowego Janusz Baurski zostaje odznaczony pośmiertnie przez Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Tablicę pamiątkową Janusza Baurskiego, usytuowaną w holu żoliborskiego ratusza, odsłonił syn Jacek Baurski w obecności członków Zarządu i Rady Dzielnicy Żoliborz w przerwie XLII Sesji. Pan Jacek Baurski przybliżył również radnym sylwetkę ojca.

 

W dniu 23 maja 2018 roku w hali sportowej Szkoły Podstawowej nr 267 przy ul. Braci Załuskich odbyły się zawody „Chce być sprawny i zdrowy” dla dzieci z kl. „0” i „I”.

  • Przejdź do profilu Urzędu Dzielnicy Żoliborz w serwisie Facebook
  • Przejdź do profilu Urzędu Dzielnicy Żoliborz w serwisie twitter
  • Przejdź do profilu Urzędu Dzielnicy Żoliborz w serwisie youtube
Śladami Powstańczego Żoliborza