pl en de fr
Miniony tydzień obfitował na Żoliborzu w emocje sportowe związane z piłką siatkową. W dniach 13-17 marca 2017 r. rozgrywane były dzielnicowe eliminacje szkół ponad gimnazjalnych w ramach Warszawskiej Olimpiady Młodzieży. Drużyny rozgrywały po jednym meczu dziennie. W kategorii dziewcząt szkoły grały systemem „każdy z każdym” i już w środę poznaliśmy końcowe rozstrzygnięcia. Wśród drużyn męskich środa była ostatnim dniem rozgrywek grupowych, a w czwartek i piątek odbyły się spotkania finałowe. Bezkonkurencyjne w obu kategoriach – dziewcząt i chłopców - okazało się XVI LO im. Stefanii Sempołowskiej. Na drugim miejscu, również w obu kategoriach, uplasowało się I LO im. Bolesława Limanowskiego. Mecze pomiędzy tymi zespołami dostarczyły kibicom wiele emocji. Uczniowie „jedynki” wspierali głośnym dopingiem swoich kolegów i koleżanki, gdyż zawody były rozgrywane w hali sportowej ILO. Goście z „Sempołowskiej” zachowali zimną krew i wywalczyli tytuł mistrzów Żoliborza oraz awans do rozgrywek finałowych Warszawskiej Olimpiady Młodzieży.

Na XXIX Sesji Rada Dzielnicy Żoliborz pozytywnie zaopiniowała uchwałę wprowadzającą nowe zadanie inwestycyjne Rozwój i uporządkowanie terenów zieleni wraz z elementami rekreacyjnymi na terenie Parku Żeromskiego. W roku 2017 przeznaczymy 150 tys. zł na prace projektowe, w roku 2018 – 2mln zł na realizację zadania. Planowany jest m.in. remont i umocnienie skarp, remont fontanny, wykonanie studni do okresowego nawadniania zieleni parkowej. Ozdobą Parku powinna stać się rabata różana o powierzchni 800 m2. Uchwała została przyjęta jednogłośnie.Niebawem zostanie ogłoszonepostępowanie o udzielenie zamówienia publicznego w trybieprzetargu nieograniczonego na zaprojektowanie i wykonanie tego zadania.W załączeniu zamieszczamy „Koncepcję programowo przestrzenną zagospodarowania parku im. Stefana Żeromskiego” opracowaną przez Green Pi. Pracownię Architektury Krajobrazu na zlecenie dzielnicy Żoliborz.

Radni na XXIX Sesji Rady Dzielnicy Żoliborz udzielili Zarządowi Dzielnicy, trzynastoma głosami za, przy 4 wstrzymujących, absolutorium za rok 2016. Pytany przez nas Adam Buława, przewodniczący Rady, wyraził satysfakcję z tego wyniku, a burmistrz Krzysztof Bugla zwrócił uwagę na fakt, że nie było głosów przeciwnych. Podstawowe parametry wykonania budżetu obrazowo przedstawia załączona prezentacja przygotowana przez wydział Budżetowo-Księgowy Urzędu Dzielnicy. Zainteresowanych odsyłamy do tego źródła. W minionym roku dzielnica wydała 190,09 mln zł, przy dochodach własnych na poziomie 65,64 mln zł. Najwięcej wydatków, bo 56%, absorbuje edukacja, 20% przeznaczamy na ochronę zdrowia i pomoc społeczną, a 10% na zarządzanie strukturami samorządowymi. Największe inwestycje to budowa zespołu przedszkolno-żłobkowego przy ul. Rydygiera 8 – 3,6 mln zł, rozbudowa przedszkola Nr 212 przy ul. Rybińskiego 2 – 2,2 mln zł, przebudowa boiska Gimnazjum Nr 56 przy ul. Filareckiej 2 – 1,5 mln zł oraz modernizacja ul. Kaniowskiej – 1,5 mln zł.

Wczorajszy wieczór był nastrojowy i wzruszający.  Zebrało się grono znajomych i przyjaciół ulubieńca X muzy, który opuścił nas przed kilkunastoma tygodniami.  Marian Opania, Olgierd Łukaszewicz i Artur Żmijewski wspominali mistrza. Był postacią ciekawą, wyjątkową, hojnie obdarzoną przez naturę intelektem i talentami kreującymi go na wielkiego artystę. Był przy tym człowiekiem ciepłym, otwartym, przyjaźnie nastawionym do ludzi. Takim został zapamiętany. Przerywnik wspomnień stanowiła muzyka z filmów wielkiego reżysera, która pod palcami pianistki Iwony Kmiecik uzyskała ciekawe brzmienie. Przypomniane zostały również fragmenty dwóch bardzo różnych spektakli wyreżyserowanych przez Andrzeja Wajdę: Bigda idzie i Noc czerwcowa. Emocji nie skrywała Katarzyna Zachwatowicz, szwagierka reżysera. Usatysfakcjonowani byli również: Krzysztof Bugla, burmistrz Żoliborza i Izabela Zaremba, radna dzielnicy.

W minionym tygodniu rozegrano na Żoliborzu dzielnicowe eliminacje Warszawskiej Olimpiady Młodzieży w piłce siatkowej w kategoriach dziewcząt i chłopców na poziomie gimnazjów. Zawody odbywały się w sali gimnastycznej Zespołu Szkół nr 53 przy ul. Popiełuszki 5. W środę 1 marca 2017r. rywalizowały drużyny dziewcząt, wśród których bezkonkurencyjna okazała się reprezentacja Gimnazjum nr 54 im. Adama Czartoryskiego. Dziewczęta wygrały wszystkie trzy mecze bez straty seta. Dwa dni później, w piątek 3 marca 2017 r., zostały rozstrzygnięte zawody w kategorii chłopców. Wygrali gospodarze z Gimnazjum nr 53 im. Stefanii Sempołowskiej. Mistrzowie dzielnicy będą reprezentować Żoliborz podczas finałowych rozgrywek WOM rozgrywanych w drugiej połowie marca.
  • Przejdź do profilu Urzędu Dzielnicy Żoliborz w serwisie Facebook
  • Przejdź do profilu Urzędu Dzielnicy Żoliborz w serwisie twitter
  • Przejdź do profilu Urzędu Dzielnicy Żoliborz w serwisie youtube
Śladami Powstańczego Żoliborza