pl en de fr

Od kilku lat na Żoliborzu odbywa się niezwykły bieg, któremu przyświeca idea pomagania innym.. Wybiegaj sprawność – ta impreza zadomowiła się nie tylko w kalendarzu wydarzeń sportowych naszej dzielnicy, ale i całej Warszawy. Wpisowe i darowizny złożone z okazji biegu przeznaczane są w całości na pomoc osobom potrzebującym. Każdego roku wyznaczane są nowe cele i wspierane kolejne osoby.

czwartek, 10 sierpnia 2017 00:00

Zajęcia wakacyjne dla mieszkańców

W okresie wakacyjnym Dzielnica Żoliborz organizuje cykliczne zajęcia sportowo-rekreacyjne dla mieszkańców. Propozycje aktywności ruchowej na powietrzu są skierowane zarówno do dzieci, jak i dorosłych.

czwartek, 10 sierpnia 2017 00:00

Treningi piłki siatkowej z Marcinem Nowakiem

Urozmaiceniem tegorocznej oferty szkolnego programu „Lato w mieście” są treningi piłki siatkowej organizowane przez Dzielnicę Żoliborz. Zajęcia te są wyjątkowe, gdyż prowadzącym jest Marcin Nowak – były reprezentant Polski w piłce siatkowej, a obecnie trener klubu Onico Warszawa (dawna Politechnika). Autorytet sportowy, mistrz świata juniorów i wielokrotny mistrz Polski zaraża żoliborskie dzieci pasją do piłki siatkowej i uczy je podstaw gry. Forma treningów jest przystosowana do grupy wiekowej i umiejętności uczestników. Najmłodsi uczą się podstawowych elementów techniki poprzez zabawę z piłką. Dla starszych przygotowane są prawdziwe treningi siatkarskie z mistrzem. W trakcie zajęć organizowane są liczne konkursy z nagrodami dla wyróżniających się adeptów.

poniedziałek, 31 lipca 2017 00:00

Żoliborskie Miodobranie

W niedzielę 30.07.2017 w Parku Kępa Potocka odbyła się pierwsza edycja Żoliborskiego Miodobrania. Obok pasieki stojącej już drugi sezon na terenie Parku stanął namiot, który na czas trwania imprezy zamienił się w prawdziwą pracownię pszczelarską. Na uczestników warsztatu czekała profesjonalna odzież pszczelarska, stanowisko warsztatowe do odsklepiania ramek oraz miodarka do wirowania miodu. Nie zabrakło także podstawowego drobnego sprzętu pszczelarskiego niezbędnego w pracy pszczelarza. W trakcie imprezy - zgodnie z planem - odbyły się 3 wejścia do pasieki. O każdej godzinie (11.00, 12.00 i 13.00) kilkanaście osób ubranych w bluzy lub kombinezony pszczelarskie uczestniczyło w warsztacie bezpośrednio przy ulach. Była to okazja do poznania podstawowych informacji na temat życia pszczół, jednak najważniejszym celem "wyprawy do uli" było wybranie ramki z miodem i przygotowanie jej do dalszego miodobrania. W dalszej części każdej godziny uczestnicy i uczestniczki przechodzili do namiotu, gdzie pod okiem pszczelarza mogli własnoręcznie odsklepiać i wirować ramki z miodem. Całość wieńczyła degustacja świeżo odwirowanego miodu. Wydarzenie spotkało się z zainteresowaniem mieszkańców dzielnicy i bardzo pozytywnym odbiorem. Mieszkańcy docenili oryginalność inicjatywy oraz jej wymiar edukacyjny i kulinarny. Dominowały opinie, że w trackie warsztatu można było się dowiedzieć dużo ciekawych rzeczy na temat pszczół, a sam miód podbił serca wszystkich uczestników. W pracach przy ulach uczestniczyło łącznie około 45 osób (rodziny z dziećmi, seniorzy, młodzież, dorośli). Wiele osób dołączało tylko do części w namiocie, czyli miodobrania. Atmosfera Żoliborskiego Miodobrania była wspaniała, a całość przebiegła zgodnie z planem. Ule, którymi opiekuje się Pszczelarium były bardzo dobrze przygotowane, pszczoły łagodne, dzięki czemu obeszło się bez użądleń.

 

Pierwszego sierpnia w 73. rocznicę Wybuchu Powstania Warszawskiego na Cmentarzu Wojskowym na Warszawskich Powązkach władze Dzielnicy Żoliborz oddały hołd poległym żołnierzom. Przy kwaterze Obwodu Armii Krajowej Żoliborz „ŻYWICIEL” czytamy: ”Oddziały Obwodu podczas Powstania walczyły na Żoliborzu, Marymoncie, Powązkach i Bielanach. Poległo i zmarło z ran ok. 1200 żołnierzy. W tej kwaterze spoczywa 495 żołnierzy. Do obozów jenieckich w Niemczech wywieziono z Żoliborza ok. 1500 żołnierzy oficerów w tym 130 kobiet.” Przekazujemy pamięć następnym pokoleniom. Kwiaty i znicze są jej symbolem, ale i świadectwem wierności idei wolności i godności Polski, za którą polegli broniąc Warszawy, walcząc o Żoliborz. Wieńce złożyli Burmistrz Dzielnicy Żoliborz Krzysztof Bugla, Zastępca Burmistrza Grzegorz Hlebowicz, Zastępca Burmistrza Michał Jakubowski i Wiceprzewodniczący Rady Dzielnicy Roman Krakowski.

                                                                        „…Jak nie kochać strzaskanych tych murów, tego miasta, co nocą odpływa,                                                           kiedy obie z greckiego marmuru i umarła Warszawa, i żywa.”                                                                                                       Tadeusz Gajcy

 

  • Przejdź do profilu Urzędu Dzielnicy Żoliborz w serwisie Facebook
  • Przejdź do profilu Urzędu Dzielnicy Żoliborz w serwisie twitter
  • Przejdź do profilu Urzędu Dzielnicy Żoliborz w serwisie youtube
Śladami Powstańczego Żoliborza