pl en de fr

Rada Seniorów oraz Zarząd Dzielnicy Żoliborz zaprosiły mieszkańców do aktywnego udziału w Żoliborskich Dniach Seniora, które trwają osiem dni: od soboty, 22 września, do poniedziałku, 1 października 2018 r. Bogaty program - spotkania  towarzyskie, zajęcia sportowe, koncerty, wystawy, spotkania autorskie, warsztaty, spacery - sprawia, że każdy może znaleźć tu dla siebie wydarzenie zgodne z jego zainteresowaniami. O skali tej akcji świadczy liczba placówek zaangażowanych w jej realizację. Są to: Czytelnia „Pod Sowami” przy ul. gen. Zajączka, Żoliborskie Centrum Integracji i Aktywizacji Seniorów przy ul. Wyspiańskiego 6/8, wszystkie żoliborskie placówki biblioteczne świadczące pomoc jako pogotowie komputerowe, smartfonowe i tabletowe, Wypożyczalnia Nr 16 przy ul. Słowackiego 19a (wystawa o historii WSM), przedszkola publiczne, w których seniorzy czytają przedszkolakom, OSiR Żoliborz, ul. Potocka 1, Klub Seniora „Piękny Brzeg” przy ul. Popiełuszki 16, Zespół Szkół Muzycznych im. Karola Szymanowskiego przy ul. Krasińskiego 1, Gabinet Promocji Zdrowia SPZZLO Warszawa-Żoliborz przy ul. Szajnochy 8, MAL przy ul. Marii Kazimiery 20/1, Kluby Seniora „Przy Kominku” i „Złota Jesień” oraz Sala im. Aliny Janowskiej w Urzędzie Dzielnicy Żoliborz. Warto przy tym zaznaczyć, że placówki te są otwarte dla seniorów nie tylko od święta. W całorocznych programach ich działalności ta grupa mieszkańców Żoliborza lokowana jest na poczesnym miejscu.

Dotarła do nas informacja, że Samodzielny Publiczny Zespół Zakładów Lecznictwa otwartego Warszawa-Żoliborz został uhonorowany nagrodą w rankingu IX Forum Ochrony Zdrowia w Krynicy Zdroju w kategorii „Szpitale i przychodnie publiczne”.

W ramach rankingu opracowanego przez Forum Ochrony Zdrowia oraz Europejskie Centrum Strategii i Polityk w Ochronie Zdrowia przeanalizowano 262 przedsiębiorstwa sektora medycznego w Polsce. Kapituła, w której skład weszli m.in. podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia Janusz Cieszyński, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Andrzej Matyja, prezes Polskiej Federacji Szpitali Jarosław Fedorowski, dyrektor Europejskiego Centrum Strategii i Polityki w Ochronie Zdrowia Maciej Bogucki, ekspert finansowy redakcji Forbes Paweł Jabłoński oraz Prezes Fundacji Instytutu Studiów Wschodnich Jerzy Bochyński, wybrała podmioty, których przychody ze sprzedaży przekroczyły 7 mln zł oraz w 2017 roku wykazały dodatnie kapitały własne. Przeanalizowano jedenaście parametrów, wchodzących w skład trzech podstawowych zakresów, takich jak dynamika sprzedaży, innowacje oraz inwestycje. Analizowano dynamikę przychodów, wybrane wskaźniki rentowności zysku, kapitału własnego, aktywów, wskaźnik zadłużenia, dynamikę zatrudnienia oraz relacje nakładów do przychodów. Zgodnie z założeniami organizatorów konkurs miał za zadanie wyłonić najlepsze jednostki sektora usług medycznych. W gali uczestniczył minister zdrowia Łukasz Szumowski, który podkreślił znaczenie branży ochrony zdrowia w całokształcie krajowej gospodarki, postrzegając wydatki na ochronę zdrowia jako inwestycje w społeczeństwo. 

Jest to już kolejna nagroda dla SPZZLO Warszawa-Żoliborz, przyznana przez niezależne gremium ekspertów, stanowiąca potwierdzenie wysokiej pozycji Zakładu na rynku usług medycznych. 

Warto przypomnieć, że Żoliborski Zespół nie stoi w miejscu – nieustannie się rozwija. Obecnie w jego skład wchodzi dziewięć przychodni: Szajnochy 8, Conrada 15, Elbląska 35, Felińskiego 8, Klaudyny 26B, Kleczewska 56, Kochanowskiego 19, Kochowskiego 4 i Sieciechowska 4. Przybywa również nowoczesnej aparatury, co ma wyraźny wpływ na podniesienie standardu opieki nad pacjentami. Poszerza się również zakres opieki i usług specjalistycznych.

Życzymy dalszego rozwoju i kolejnych nagród.

1

2

Plac wytyczono w 1923 roku. Przez pierwsze trzy lata nosił imię Stefana Żeromskiego, a od 1926 roku jego patronem został Woodrow Wilson, zasłużony dla niepodległej Polski prezydent Stanów Zjednoczonych. 95 urodziny Placu Wilsona obchodzono hucznie, acz z szacunkiem należnym sędziwemu jubilatowi.

Finałowym akcentem piątej edycji Festiwalu Joli Bord de l'Art - PIĘKNY BRZEG SZTUKI były właśnie Urodziny Placu Wilsona. Obchodzono je w niedzielę 16 września i trwały od rana do wieczora.

Obchody tego znaczącego dla Żoliborza wydarzenia rozpoczęły się w Sali Kinowej Fortu Sokolnickiego od wykładu „Historia parku im. Stefana Żeromskiego w pigułce”, który wygłosił znawca i wielki miłośnik Żoliborza Tomasz Pawłowski. Wykład był ilustrowany bogatym materiałem zdjęciowym pochodzącym z archiwum prelegenta. Można było zobaczyć unikalne, niezwykle interesujące zdjęcia z planu budowy parku, a także współczesne. Trwająca od rana słoneczna pogoda sprzyjała następnemu punktowi programu, jakim był spacer architektoniczny po Żoliborzu modernistycznym. Poprowadziła go pani Katarzyna Domagalska, znawczyni i wielbicielka architektury dzielnicy oraz współautorka Poradnika dobrych praktyk architektonicznych dla Żoliborza.

Organizatorzy Urodzin pamiętali też o najmłodszych urządzając strefę dla dzieci IMAGINE, w której najmłodsi mogli malować i uczestniczyć w grach i zabawach oraz warsztatach ECO. Wielką popularnością cieszył się koncert dla dzieci „Bajki i Dobranocki” prowadzony przez Annę Dereszowską, której towarzyszył zespół muzyków grających na skrzypcach, akordeonie, saksofonie, kontrabasie i klawiszach. Prezentowali zagadki muzyczne pochodzące z najbardziej popularnych bajek na dobranoc. Zarówno dzieci jak i rodzice znakomicie poradzili sobie z odgadywaniem wszystkich motywów. Było wiele śmiechu i dobrej zabawy.

Miłośnicy klasycznych dźwięków mogli się poczuć usatysfakcjonowani, słuchając przez kilka godzin w Parku Żeromskiego muzyki Fryderyka Chopina i Karola Szymanowskiego. A to za sprawą młodziutkiej wykonawczyni Zuzanny Moskwik, uczennicy II klasy z Zespołu Szkół Muzycznych im. Karola Szymanowskiego, która w ramach pięciu mini recitali wykonała Mazurki i Bolero Chopina oraz Etiudy Szymanowskiego. Zachwycona publiczność nagrodziła pianistkę owacją i życzyła jej wielu sukcesów w tak obiecująco rozpoczynającej się karierze.

Liczną publiczność w różnym wieku zgromadził plenerowy koncert „Rozśpiewany Żoliborz”, który odbył się jako podsumowanie projektu muzycznych warsztatów międzypokoleniowych. Brały w nich udział osoby, które uczestniczyły w warsztatach wokalnych przygotowujących je do wspólnego występu. Zespół, który powstał przy tej okazji, wykonał kilkanaście najbardziej znanych różnym pokoleniom piosenek m. in. z repertuaru Maryli Rodowicz. Entuzjazm wykonawców spowodował, że publiczność gremialnie włączyła się do wspólnego śpiewania. Słuchacze mogli to uczynić dzięki przygotowanym śpiewnikom ze słowami wykonywanych piosenek.

Program muzyczny Urodzin Placu Wilsona zakończyły dwa wieczorne koncerty, które odbyły się w Forcie Sokolnickiego. Pierwszy z nich to koncert w hołdzie zmarłemu w lipcu światowej klasy genialnemu trębaczowi jazzowemu Tomaszowi Stańce „Tribute to Tomasz Stańko” w wykonaniu zespołu RGG Trio, czyli jednego z najwybitniejszych polskich zespołów jazzowych młodego pokolenia, z którym muzyk współpracował.

A na finał Urodzin Placu Wilsona i całego Festiwalu Joli Bord de l'Art - PIĘKNY BRZEG SZTUKI odbył się koncert Orkiestry ADRIA, która nawiązuje składem i idiomem brzmieniowym do zespołów występujących w międzywojennych lokalach i teatrach rewiowych stolicy. Zgromadzona publiczność niezwykle żywo reagowała na znane na całym świecie utwory Jerzego Petersburskiego i Władysława Szpilmana wykonane w oryginalnych aranżacjach, a także w autorskich opracowaniach Orkiestry Adria. To był porywający koncert w wykonaniu interpretatorów tanga, swingu i jazzu. Koncert prowadził Jerzy Petersburski jr.

Przez cały dzień wszystkim wydarzeniom towarzyszyły przysmaki Targu Śniadaniowego oraz stoiska artystów rękodzielników.

Urodziny Placu Wilsona odbywały się także w Czytelni Pod Sowami - Miejscu Aktywności Lokalnej, podczas koncertu Miłość szczęśliwa, wybranych tanecznych szlagierów stulecia niepodległej Polski oraz w Tęczy Od Kuchni, gdzie ilustratorka Ola Komuda poprowadziła warsztaty plastyczno-artystyczne dla dzieci. Dzieci mogły wziąć udział w konkursach z nagrodami, mogły malować, recytować oraz własnoręcznie wykonać biało-czerwone patriotyczne kotyliony.

I tak zakończył się zorganizowany w ramach piątej edycji Festiwalu Joli Bord de l'art ten bardzo bogaty w wydarzenia dzień Urodzin Placu Wilsona. Do zobaczenia za rok!

 

XI Bieg im. rotmistrza Witolda Pileckiego, zorganizowany w dniu 15 września 2018 r. na terenie Parku Kępa Potocka, ponownie stał się okazją do spotkania wielbicieli postaci rotmistrza Pileckiego i miłośników biegania. Impreza już na stałe wpisała się w kalendarz sportowy dzielnicy, głównie z uwagi na towarzyszący jej niepowtarzalny klimat. Nasi partnerzy - Instytut Pamięci Narodowej, Muzeum Niepodległości, Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL, Muzeum Wojska Polskiego, Stowarzyszenie Grupa Historyczna „Zgrupowanie Radosław” - stanęli na wysokości zadania i w dostępny, a zarazem atrakcyjny sposób przybliżyli czasy, w których było dane żyć rotmistrzowi Pileckiemu. Impreza składała się z dwóch części: sportowej i kulturalno-rozrywkowej.

Rada Seniorów oraz Zarząd Dzielnicy Żoliborz zapraszają mieszkańców do aktywnego udziału w Żoliborskich Dniach Seniora, które świętować będziemy od soboty, 22 września do poniedziałku, 1 października br.  W ramach wydarzenia z myślą o seniorach zorganizowane zostały spotkania  towarzyskie, zajęcia sportowe, koncerty, spacery i wiele innych, w których udział jest nieodpłatny.

  • Przejdź do profilu Urzędu Dzielnicy Żoliborz w serwisie Facebook
  • Przejdź do profilu Urzędu Dzielnicy Żoliborz w serwisie twitter
  • Przejdź do profilu Urzędu Dzielnicy Żoliborz w serwisie youtube
Śladami Powstańczego Żoliborza