pl en de fr
19-03-2021

Będzie przebudowa ulicy Śmiałej

Zaniedbana, podziurawiona, niebezpieczna dla pieszych i zmotoryzowanych, ulica Śmiała na warszawskim Żoliborzu przejdzie generalny remont. Środki finansowe na jej przebudowę przyznali w czwartek Radni Miasta Stołecznego Warszawy. Obejmie ona odcinki od ul. Gen. Zajączka do Al. Wojska Polskiego oraz od Al. Wojska Polskiego do ul. Hauke Bosaka.

Prace nad przygotowaniem dokumentacji projektowej, opracowaniem zakresu prac budowlanych oraz ogłoszeniem przetargu, który wyłoni wykonawcę przebudowy, ruszą już wkrótce.

- Ulica Śmiała jest wizytówką Żoliborza Oficerskiego. Przez lata zapomniana i zaniedbywana, ma szansę odzyskać dawne piękno. Ulica, która otoczona jest zabytkowymi willami i reprezentacyjnymi domami, powstała jeszcze w dwudziestoleciu międzywojennym i powinna oddawać wyjątkowy charakter tej części Żoliborza. Zależy nam, aby dbać o dzielnicę jako całość i przywracać do dawnej świetności miejsca, które na to zasługują - mówi Paweł Michalec, burmistrz Dzielnicy Żoliborz m.st. Warszawy.

Ulica Śmiała to brama wjazdowa na Żoliborz Oficerski i jedna z najstarszych uliczek Żoliborza, która istnieje od ok. 1770 roku. Ma blisko kilometr długości i w zdecydowanej większości nie była remontowana od ponad 50 lat. Przy tej ulicy mieszkali m.in. gen. Stefan Grot-Rowecki i gen. Marian Kukiel. Tutaj mieszkał i tworzył kompozytor Witold Lutosławski. Pod adresem Śmiała 21, ma działać docelowa siedziba pierwszego, żoliborskiego Domu Kultury. Na jego rychłe utworzenie mieszkańcy liczą od dawna.

Ulica smiala 1

Ulica smiala 2

Ulica smiala 3

Ulica smiala 4

Ulica smiala 5

  • Przejdź do profilu Urzędu Dzielnicy Żoliborz w serwisie Facebook
  • Przejdź do profilu Urzędu Dzielnicy Żoliborz w serwisie twitter
  • Przejdź do profilu Urzędu Dzielnicy Żoliborz w serwisie youtube
Śladami Powstańczego Żoliborza