pl en de fr
08-02-2021

61 projektów na ponad 8 mln zł w BO na Żoliborzu

61 projektów na sumę ponad 8 mln zł zgłosili mieszkańcy Żoliborza do Budżetu Obywatelskiego na 2022 rok. Dominują projekty dotyczące ochrony środowiska i zieleni miejskiej oraz rozwoju infrastruktury. Nie brakuje inicjatyw kulturalnych, edukacyjnych, sportowych, a także społecznych. Trwa ocena formalna i merytoryczna pomysłów.

W 2022 roku kwota przeznaczona na Budżet Obywatelski w Dzielnicy Żoliborz m.st. Warszawy wynosi 1 mln 871 tys. 502 zł. Maksymalna suma na realizację projektu nie może przekroczyć 20 proc. puli przeznaczonej na dzielnicę i kształtuje się w tej edycji na poziomie 374 300 zł.

Niezmiennie dużą popularnością na Żoliborzu cieszą się zieleń i place zabaw. W tym roku pojawiły się - poza propozycjami nasadzeń drzew i krzewów oraz ich pielęgnacji - także projekty dotyczące zasiania łąk kwietnych, rewitalizacji trawników czy poprawy warunków drzew rosnących przy ul. Popiełuszki.

Nie brak jest propozycji dotyczących doświetlenia placów zabaw czy instalacji nowych koszy na śmieci. Z pomysłów proekologicznych zgłoszono m.in. zakup bawełnianych toreb dla wszystkich mieszkańców dzielnicy oraz spacery przyrodnicze.

Wśród pomysłów z zakresu infrastruktury największe emocje wzbudza projekt wyciągu orczykowego i trasy narciarskiej w środkowym pasie ul. Mickiewicza. Zaproponowano także budowę aż trzech tężni wraz z elementami małej infrastruktury, a także budowę boiska do koszykówki, ścianki do tenisa czy całego kortu tenisowego. Mieszkańcy zgłosili także pomysł budowy publicznej toalety w okolicach placu Lelewela, popularnego miejsca zarówno latem, jak i zimą, kiedy wykorzystywany jest do zimowego saneczkowania. W Parku Żeromskiego natomiast miałby się pojawić darmowy bezprzewodowy dostęp do internetu wraz z wygodnymi ławkami i stołami.

Mieszkańcy Żoliborza zaproponowali także zajęcia sportowe z zumby, kontynuację lubianego turnieju piłkarskiego o Puchar Marymontu, warsztaty stolarskie, kursy zwiększające umiejętności z zakresu korzystania z nowych technologii dla seniorów, a także spotkania z podopiecznymi ze schroniska na Paluchu, które mają integrować mieszkańców i zarazem promować odpowiedzialną adopcję zwierząt.

Jak co roku, nie zabrakło pomysłów dotyczących organizacji wydarzeń kulturalnych, w tym 4. edycji Żoliborskiej Nocy Muzeów oraz debat dotyczących przyszłości ważnych miejsc na Żoliborzu. Biblioteki mają szanse na zakup nowości wydawniczych, audiobooków, filmy oraz pracy i książek elektronicznych. Zgłoszony został także projekt zakupu książkomatu oraz wrzutni, co umożliwiłoby samodzielny odbiór i zwrot książek dowolnego dnia i o każdej porze.

Szczegóły dotyczące zgłoszonych projektów dostępne są pod adresem: https://bo.um.warszawa.pl/projekty?TaskProposeSearch%5BmainRegionIds%5D%5B%5D=18&user=&local=&regional=1&taskGroupId=&oldTaskGroup=null&TaskProposeSearch%5Bkeywords%5D=

Ocena formalna i merytoryczna zgłoszonych przez mieszkańców pomysłów potrwa do 4 maja. Następnie w terminie od 4 do 31 maja będzie możliwe składanie i rozpatrywanie odwołań do wniosków negatywnie rozpatrzonych. Głosowanie na zatwierdzone projekty rozpocznie się 15 czerwca i potrwa do 30 czerwca. Wyniki poznamy po 12 lipca 2021 roku.

  • Przejdź do profilu Urzędu Dzielnicy Żoliborz w serwisie Facebook
  • Przejdź do profilu Urzędu Dzielnicy Żoliborz w serwisie twitter
  • Przejdź do profilu Urzędu Dzielnicy Żoliborz w serwisie youtube
Śladami Powstańczego Żoliborza