pl en de fr
16-10-2020

Linia autobusowa 221 wraca na ulicę Rydygiera

Już w środę, 21 października na przebudowaną ulicę Rydygiera powróci komunikacja miejska. Zawieszona dotychczas linia autobusowa 221 zostanie przywrócona, na starą trasę skierowana zostanie także linia 321.

Autobusy linii 221 pojadą trasą: Plac Niemena (ul. Powązkowska) – Elbląska (ul. Krasińskiego) – Przasnyska – Rydygiera – Anny German – Plac Grunwaldzki – ks. Boguckiego – Felińskiego – Dworzec Gdański.

Natomiast linia 321, od 21 października kursować będzie na trasie: Plac Wilsona – Plac Inwalidów – Plac Grunwaldzki – Anny German – Rydygiera – PKP Powązki – Powązki IV Brama – Powązkowska – Rondo „Radosława” – CH Arkadia.

- Wiem, że dla mieszkańców przebudowa ulicy Rydygiera wiązała się z licznymi utrudnieniami. Jednym z najbardziej dokuczliwych był na pewno brak autobusu. Przywrócenie linii 221 było dla nas jednym z priorytetów i cieszę, że już w środę autobus wróci na swoją trasę. Bardzo dziękuję wszystkim, którzy cierpliwie oczekiwali na koniec prac i mam nadzieję, że ulica będzie służyła wszystkim mieszkańcom przez długie lata – mówi Paweł Michalec, burmistrz dzielnicy Żoliborz.

We wrześniu Biuro Polityki Mobilności i Transportu Urzędu m.st. Warszawy zatwierdziło przedłożony projekt nowej czasowej organizacji ruchu na przebudowanej ulicy Rydygiera umożliwiający przywrócenie linii autobusowych na tę trasę. W połowie września rozpoczęły się prace budowlane, w ramach których wykonany został chodnik, przystanek oraz dojście do przystanku autobusowego. Postawione zostały znaki pionowe i wykonywane jest oznakowanie poziome, zgodnie z zatwierdzonym projektem czasowej organizacji ruchu.

Dokończenie oznakowania poziomowego na ulicy Rydygiera utrudniają samochody zaparkowane w zatokach autobusowych, na miejscach przeznaczonych dla osób niepełnosprawnych oraz przy wjeździe do garaży do budynku m.in. nr 11, 13 i 15.

Dlatego zwracamy się z prośbą do mieszkańców o stosowanie się do postawionych pionowych znaków o zakazie postoju i zatrzymywania się oraz o przeparkowanie swoich samochodów. Osoby, które będą utrudniać dokończenie prac oraz nie będą stosowały się do znaków, będą narażone na wzmożone kontrole Straży Miejskiej i Policji, a w niektórych przypadkach nawet na odholowanie pojazdu.

Zrealizowane na zlecenie Urzędu Dzielnicy Żoliborz m.st. Warszawy prace, które umożliwiają przywrócenie linii autobusowych na przebudowaną ulicę Rydygiera nie wchodzą w zakres robót, które zgodnie z umową z 2010 roku powinien wykonać deweloper – spółka Ruscus - do końca 2020 roku.

Wkrótce nowe drzewa i krzewy

Jesienią zgodnie z projektem zieleni, wzdłuż przebudowanej ulicy Rydygiera posadzone zostaną nowe drzewa – platany, w tym platany klonolistne „Pyramidalis”. Nasadzenia drzew rozpoczną się w listopadzie. Najlepszy moment na sadzenie dużych drzew jest po całkowitym opadnięciu liści, dlatego ostateczny termin będzie uzależniony od zakończenia procesu wegetacji i przejścia drzew w tzw. okres spoczynku.

Dodatkowo, zieleń wzdłuż ulicy Rydygiera uzupełniona będzie także o kilka tysięcy krzewów liściastych, jak berberys, krzewuszka, dereń kanadyjski, trzcinnik ostrokwiatowy i pęcherznica kalinolistna.

Inwestycja na ulicy Rydygiera objęła łączną długość 626 metrów na odcinku ul. Przasnyskiej do ul. Matysiakówny, a wartość podpisanych wyniosła 5 mln 888 tys. zł. W trakcie prac wybudowano ok. 410m ścieżki rowerowej i ok. 1010m chodnika. Na ulicy wytyczone zostały nowe miejsca parkingowe, w tym 8 dla osób niepełnosprawnych. Zainstalowano 26 parkowych słupów oświetleniowych oraz 37 słupów oświetlenia ulicznego z wykorzystaniem energooszczędnych opraw ledowych. Wykonawcą prac przebudowy ul. Rydygiera była firma Instal Nika sp. Z o.o.

  • Przejdź do profilu Urzędu Dzielnicy Żoliborz w serwisie Facebook
  • Przejdź do profilu Urzędu Dzielnicy Żoliborz w serwisie twitter
  • Przejdź do profilu Urzędu Dzielnicy Żoliborz w serwisie youtube
Śladami Powstańczego Żoliborza