pl en de fr
18-05-2020

Zielona ulica Kaliny Jędrusik

Zaniedbana część ulicy Kaliny Jędrusik już wkrótce przejdzie niesamowitą metamorfozę. Bezużyteczne betonowe przestrzenie zostaną zastąpione estetyczną zielenią, a zniszczone i połamane płyty chodnikowe będą wymienione. Urząd Dzielnicy Żoliborz m.st. Warszawy oraz spółka Dom Development zawarły porozumienie, na mocy którego deweloper dokona rewitalizacji wschodniej strony ulicy.

O zmiany i zazielenienie ulicy Kaliny Jędrusik na odcinku do placu Czesława Niemena, zabiegali zarówno mieszkańcy, jak i zarząd Żoliborza oraz radna Izabela Rychter. Maciej Wiśniewski w imieniu mieszkańców opracował projekt w budżecie obywatelskim, a zarząd prowadził równolegle rozmowy z deweloperem, który budował osiedle mieszkaniowe po obu stronach Kaliny Jędrusik. Ostatecznie, dzielnica podpisała porozumienie z deweloperem, który rozpocznie rewitalizację wschodniej strony ulicy, na wzór zwycięskiego projektu z budżetu obywatelskiego.

Dodatkowo, na ulicy Stanisława Dygata wybudowany zostanie próg zwalniający z kostki betonowej. Projekt tego rozwiązania także zwyciężył w budżecie obywatelskim i zostanie zrealizowany przez spółkę Dom Development w ramach współpracy z Zarządem Dzielnicy Żoliborz m.st. Warszawy. Rozwiązanie to znacząco poprawi bezpieczeństwo mieszkańców.

- Chcemy, żeby Żoliborz rozwijał się w sposób zrównoważony. W miejscach, w których powstają nowe osiedla, równocześnie pojawiała się zieleń. Musimy dbać o bezpieczeństwo i komfort życia naszych mieszkańców. Takie same cele przyświecają spółce Dom Development. Podejmując się rewitalizacji części ulicy Kaliny Jędrusik, nasz partner pokazuje, że estetyczna przestrzeń, bezpieczeństwo, rozwiązania proekologiczne, poprawiające osiedlowy mikroklimat, to ważny element strategii rozwoju spółki – mówi Paweł Michalec, burmistrz dzielnicy Żoliborz.

Co się zmieni? Na zaniedbanej część ulicy Kaliny Jędrusik zlikwidowane zostaną betonowe przestrzenie, a w ich miejsce pojawią się nowe zieleńce, nasadzone zostaną drzewa i krzewy. Zgodnie z projektem na remontowanej części posadzonych będzie 10 nowych platanów, 448 krzewów irgi błyszczącej oraz 101 irgi poziomej, 48 krzewów hortensji oraz 65 forsycji. Wykonawca ma zadbać o ich zabezpieczenie przed dewastacją i rozjeżdżaniem samochodami.

Po obu stronach ulicy wyremontowany zostanie chodnik. Uregulowane ma być także parkowanie. Pojawią się nowe ławki i stojaki na rowery oraz kosze na odpadki. Ulica stanie się bardziej przyjazna dla pieszych. Prace rozpoczną się w przyszłym tygodniu, a ich zakończenie planowane jest na koniec czerwca.

IMG 0148 m

IMG 0173 m

IMG 0241 m

  • Przejdź do profilu Urzędu Dzielnicy Żoliborz w serwisie Facebook
  • Przejdź do profilu Urzędu Dzielnicy Żoliborz w serwisie twitter
  • Przejdź do profilu Urzędu Dzielnicy Żoliborz w serwisie youtube
Śladami Powstańczego Żoliborza