pl en de fr
11-10-2017

Odeszła Hanna Szczepanowska „Heban”

W poniedziałek 9 października odeszła w wieku 88 lat druhna Hanna Szczepanowska „Heban”. Harcerstwo wypełniało całe Jej życie.

Wychowana w rodzinie patriotycznej, głęboko osadzonej w polskiej tradycji historycznej. Jej ojciec był żołnierzem 1. Kompanii Kadrowej. Wśród jej antenatów wymienić można konfederata barskiego, a także pioniera przemysłu naftowego. W okresie okupacji niemieckiej podjęła służbę w Szarych Szeregach. W czasie Powstania Warszawskiego była łączniczką Zgrupowania „Żmija” – II Obwód AK „Żywiciel”. Po wojnie robiła wiele dla odbudowy ducha narodu polskiego. Pierwsza bodaj tablica upamiętniająca rotmistrza Witolda Pileckiego została posadowiona na ścianie kościoła św. Stanisława Kostki z jej inicjatywy i przez nią sfinansowana. Stało się to jeszcze w czasach PRL. Z Jej inicjatywy upamiętniona została również Halina Grabowska „Zeta”. Napisała inskrypcję uwiecznioną na tablicy posadowionej na elewacji domu przy ul. Cieszkowskiego (od strony ul. Krechowieckiej).

Pani Hanna często bywała w żoliborskim ratuszu. Zawsze wyprostowana, szła przez korytarz sprężystym krokiem. Uczestniczyła we wszystkich uroczystościach patriotycznych organizowanych przez Dzielnicę Żoliborz. Spotykała się z młodzieżą. Zawsze miała dla niej czas. Pozostanie w naszych wspomnieniach wzorem człowieka, który był świadkiem historii i strażnikiem pamięci.

22407702 1818673898159944 1995741660 n

  • Przejdź do profilu Urzędu Dzielnicy Żoliborz w serwisie Facebook
  • Przejdź do profilu Urzędu Dzielnicy Żoliborz w serwisie twitter
  • Przejdź do profilu Urzędu Dzielnicy Żoliborz w serwisie youtube
Śladami Powstańczego Żoliborza