piątek, 05 maja 2017 00:00

Majówka w rytmach reggae

Długi weekend majowy na Żoliborzu zaczyna kojarzyć się mieszkańcom dzielnicy i całej Warszawy z Biegiem Flagi, który organizowany był już po raz piąty na terenie Cytadeli Warszawskiej. Dawna carska fortyfikacja powoli zmienia swój charakter z wojskowego na cywilny i za parę lat świętować będziemy na Cytadeli „Muzeów” - Historii Polski, Wojska Polskiego – a w tym Muzeum Katyńskiego, oraz X Pawilonu (Oddział Muzeum Niepodległości).

Aura jak do tej pory nie rozpieszczała nas zbytnio, ale słoneczna pogoda zawitała właśnie 2 maja, co zmobilizowało uczestników do wyjścia z domu i wspólnego świętowania. Podczas pikniku można było podziwiać pokaz musztry paradnej Orkiestry Wojskowej z Warszawy, koncert Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego oraz pokaz tańca towarzyskiego w wykonaniu młodych zawodników żoliborskiego klubu „Feeling”.

Miłośnicy historii i militariów mieli możliwość zapoznania się ze wszystkimi rodzajami broni, obejrzenia interaktywnej dioramy obozowiska z okresu walk o niepodległość Polski w wykonaniu grupy rekonstrukcyjnej „Zgrupowanie Radosław”, a także uczestniczenia w zawodach strzeleckich. Zainteresowanie najmłodszych uczestników imprezy budziły animacje przygotowane przez organizatora oraz instytucje wojskowe, organizacje paramilitarne i żoliborskie uczniowskie kluby sportowe takie jak: Mushin, Piłkarska Ferajna, Ronin Team.

Punkt kulminacyjny - start do biegu na 10 km - poprzedzony został masowym biegiem na 100 m dla najmłodszych. Radość maluchów z „pierwszego” biegowego zwycięstwa - bezcenna.
Muzycznym hitem i niewątpliwą atrakcją był koncert Earl Jacob. Jakub Sadowski, lider zespołu i mieszkaniec Żoliborza, jest wieloletnim członkiem formacji Pablopavo, autorem licznych tekstów i przebojów. W skocznych rytmach reggae, w piknikowej atmosferze metę przekraczali kolejni biegacze i uczestnicy marszu nordic walking łącznie 741 osób (z 800 zapisanych), by potem pośrodku majówkowej polany zasmakować fantastycznej muzyki i wyśmienitej wojskowej grochówki.

Gratulujemy wszystkim uczestnikom Biegu Flagi. Biegacze i nordic walkierzy wrócili do domów z wyjątkowym medalem, upamiętniającym herb króla Polski Jana III Sobieskiego. Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej to radosne święto i dlatego jak najradośniej chcemy je obchodzić również w następnych latach. Do zobaczenia za rok.

Galeria zdjęć:
Wyniki Biegu Flagi: