pl en de fr

Miejsce aktywności lokalnej (MAL) na Żoliborzu

Zaprasza od wtorku do soboty
wt.-pt. 13.00-21.00
sob. 10.00-21.00

Program na październik 2019 r. – cz. 2

Dzień Data Godzina Wydarzenie Dodatkowe informacje
środa 16.10 18.00-20.30 IRAN -15 i pół dnia w krainie poezji i hijabów O Iranie opowie nam Bożena Borowik, w wolnych chwilach fotografka, podróżniczka i zapalona ornitolożka-amatorka. Będzie to opowieść o smaku kolompehi, irańskiej herbaty i tęsknocie do wspaniałych ludzi oraz ich bezinteresownej pomocy. Zabierze nas do krainy chłodnych czajchanów, zielonych ogrodów, magicznych pustyń i starych karawanserajów.... Będzie naszym przewodnikiem po kraju, który ją urzekł. A wszystko to okraszone solidną porcją zdjęć Iranu - kraju, w którym bogata historia splata się z codziennością na każdym kroku. Szykujcie się na niezwykłą podróż!
czwartek 17.10 17.00-19.00 Rugia Arkona. Zapraszamy na reportaż z wrześniowej wyprawy na niemiecką wyspę Rugia. Podczas spotkania odpowiemy o historii, zabytkach, o śladach średniowiecznych Słowian oraz odpowiemy na wasze pytania.
piątek 18.10 18.00-19.30 Koncert jesienny Moniki Sikorskiej Monika Sikorska, piszę od zawsze. W jej życiu ważną rolę odgrywa też muzyka. Wiersze zaczęła pisać jeszcze w liceum. Zawsze opowiadają czyjąś historię, często mają własną. Niektóre z nich zamieniają się w piosenki, które śpiewa ludziom bliższym i dalszym. Coraz częściej po jej teksty sięgają inni artyści. Na wiosnę planuje wydać płytę "Za rzęsą", na której znajdą się utwory prezentowane na koncercie. Pisze też muzykę do tekstów innych poetów, Oprócz pisania i muzyki zajmuje się także   tworzeniem czegoś z niczego (wydała o tym książkę).
sobota 19.10 12.00-14.00 Warsztaty robienia zakładek Warsztaty organizuje Fundacja „Schronisko dla książek”. Zapewniamy wszystkie materiały.
sobota 19.10 16.00-17.30 Świat Kota Turrona Cykliczne warsztaty ekologiczno-edukacyjne dla dzieci w wieku od 4 do 7 lat. Zajęcia poprowadzi Magdalena Kowalczyk, (felinoterapeutka, pracuje z dziećmi w żoliborskim żłobku, aktualnie jest w trakcie robienia specjalizacji w zakresie psychologii klinicznej). Ilość miejsc jest ograniczona, prosimy o zgłoszenia na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub bezpośrednio w MALu, podając imię i wiek dziecka.
środa 23.10 18.00-19.00 Egipt od podszewki O życiu w Egipcie, o zwyczajnych ludziach, ich zwyczajach , nawykach i upodobaniach opowiedzą: Aldona i jej dzieci.
czwartek 24.10 19.00-20.30 Odczarować MLM Masz dość pracy na etacie i myślisz o własnym biznesie, ale nie masz dobrego pomysłu? A może jesteś młodą mamą i z przerażeniem liczysz dni do rozłąki z dzieckiem na pół dnia? Jest na to pomysł - znakomity model biznesu zwany Marketingiem Sieciowym (MLM / Network Marketing), coraz bardziej popularny w Polsce, ale pechowo mylony ze sprzedażą bezpośrednią. Podczas naszego spotkania dowiesz się czym MLM jest, a czym nie jest, jak to działa i jak wybrać firmę, żeby powiedzieć za kilka lat, że to była najlepsza decyzja biznesowa w Twoim życiu. O Network Marketingu opowie niezależna konsultantka jednej z firm, które z powodzeniem działają w Polsce.
piątek 25.10 18.00-20.00 Herbatka po turecku Spotkanie poświęcone Turcji. krajowi atrakcyjnemu turystycznie, z ciekawą kulturą, łączącemu  nasz kontynent   z Azją. Turkolożka, politolożka,   prof. Danuta Chmielowska z Uniwersytetu Warszawskiego, autorka  książek o kulturze tego pięknego kraju, zaprezentuje swą ostatnią książkę pt; "Lustrzane odbicie rzeczywistości", Warszawa 2019. Z okazji przypadającej 97. rocznicy proklamowania Republiki Turcji  (29.X.2019) pokazany zostanie film krótkometrażowy o Turcji i o polskiej wsi Polonezkoy - wsi zamieszkałej przez Polaków od ponad 160 lat.
sobota 26.10 11.00-12.00 Joga kręgosłupa Podczas zajęć poznamy specjalnie dobrane ćwiczenia wzmacniające, rozciągające i regenerujące, które będą możliwe do powtórzenia w domu. Pozwolą one na odciążenie kręgosłupa, wzmocnienie mięśni odpowiedzialnych za jego stabilizację oraz ukojenie bólu. Ze względu na wielkość pomieszczenia w zajęciach może wziąć udział maks. 10 osób. Prosimy o zapisy mailem na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub bezpośrednio w MALu. Zajęcia poprowadzi Grażyna Adamiec – absolwentka studiów podyplomowych na Wydziale Rehabilitacji AWF w Warszawie (specjalizacja: relaksacja i joga), instruktorka rekreacji ruchowej i jogi regeneracyjnej.
sobota 26.10 16.00-17.30 Koncert dla dzieci ZWIERZY(E)NIEC pieśni i piosenki pisane dla dzieci przez polskich kompozytorów muzyki klasycznej Czy wiesz o czym śni kotek u Witolda Lutosławskiego? A na co świeci słoneczko Fryderyka Chopina i czego boi się derkacz według Marii Konopnickiej? Te i inne sekrety świata przyrody wyjawią nam pieśni i piosenki dla dzieci polskich kompozytorów muzyki klasycznej. Bohaterowie piosenek będą kukać i popiskiwać, a artyści będą grać na wiolonczeli, dzwonkach i fletach oraz śpiewać wraz z dziećmi. Zapraszamy wszystkich - małych i dużych - miłośników repertuaru wartościowego zarówno muzycznie, jak i tekstowo. 
środa 30.10 18.00-20.00 Meksyk – święto zmarłych Día de Muertos (hiszp.) –najstarsze meksykańskie religijno-etniczne święto czczące pozagrobowe życie zmarłych i więzy rodzinne. Obchodzone jest w wigilię święta (1 listopada) i 2 listopada w powiązaniu z katolickimi świętami Zaduszek (Día de los Fieles Difuntos) i  Wszystkich Świętych (Todos los Santos), jednak wywodzi się w formie pierwotnej z epoki prekolumbijskiej, tradycji o wieku szacowanym na 3000 lat. Meksyk obchodzi Dzień Zmarłych zupełnie inaczej niż Polska. Cukierki, tequila i wieńce w kształcie gitar – meksykański Dzień Zmarłych nie przypomina naszych Zaduszek. O meksykańskich zwyczajach związanych ze Świętem Zmarłych opowie Magda.
czwartek 31.10 18.00-21.00 Dziady czyli halloween po staropolsku Po raz drugi będziemy obchodzić Dziady. Przy zapalonych świecach wysłuchamy słuchowiska na podstawie Dziadów cz.II Adama Mickiewicza. Przedstawimy także prezentację o starosłowiańskich bogach i obyczajach. Będzie także staropolskie jadło i opowieści o duchach.

 

Telefon: 572 72 67 68
adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
FB Miejsca Aktywności Lokalnej na Żoliborzu

Polub nas na FB!


 

Miejsce Aktywności Lokalnej  przy ul. Marii Kazimiery 20/1 już otwarte !

 

W poniedziałek, 8 stycznia 2018 roku przy ul. Marii Kazimiery 20/1 zainaugurowało swoją działalność pierwsze na Żoliborzu Miejsce Aktywności Lokalnej. Na spotkaniu pojawiło się wielu gości, mieszkańcy oraz współtwórcy przedsięwzięcia, wśród których byli Dyrektor Biura Polityki Lokalowej Grzegorz Okoński oraz Dyrektor Centrum Komunikacji Społecznej Krzysztof Mikołajewski.  Burmistrz Dzielnicy Krzysztof Bugla przywitał zebranych, a następnie symbolicznie przekazał klucze do nowo powstałego miejsca koordynatorkom działań – Paniom Agacie i Marcelinie, które będą wspierać  mieszkańców w realizacji pomysłów społeczności sąsiedzkiej.  W miłej atmosferze przy muzyce i kawie rozpoczęły się rozmowy, zawieranie znajomości i wymiana wrażeń. Dziękujemy wszystkim osobom zaangażowanym w powstanie tego miejsca.
Zapraszamy do MAL 5 dni w tygodniu, od wtorku do soboty w godz. 11.00 – 21.00. W najbliższą sobotę, 13 stycznia 2018 r.  w godz. 10.00 – 14.00 odbędzie się w tym miejscu żoliborski Maraton Pisania Projektów do budżetu partycypacyjnego na rok 2019, serdecznie zapraszamy. 

 

Na Żoliborzu, przy ul. Marii Kazimiery 20/1 powstaje Miejsce Aktywności Lokalnej (MAL).

 Miejsca Aktywności Lokalnej (MAL-e) to różnego typu miejsca, które wspierają lokalne pomysły i działania społeczne mieszkańców, sprzyjają  nawiązywaniu sąsiedzkich relacji oraz aktywnemu spędzaniu czasu. 

Miejsca Aktywności Lokalnej mogą m.in. nieodpłatnie udostępniać mieszkańcom przestrzeń i sprzęt potrzebny do realizacji inicjatyw, współorganizować lokalne wydarzenia. Pracownicy i wolontariusze związani  z danym miejscem są otwarci na propozycje i potrzeby różnych mieszkańców.

Ideę MAL mogą realizować m.in.:

 • instytucje publiczne, np. biblioteki, domy kultury, szkoły, ośrodki pomocy społecznej;
 • lokalni przedsiębiorcy, np. prowadząc klubokawiarnie, kawiarnie, sklepy, prywatne teatry;
 • organizacje pozarządowe (NGO), np. udostępniając lokale przez nie wynajmowane;
 • spółdzielnie mieszkaniowe i rady osiedli, np. kluby osiedlowe.

zgłaszając się do Spółdzielni Kultury  jako partner, który aktywność mieszkańców wspomaga poprzez nieodpłatne udostępnianie im swoich zasobów takich jak lokal, elementy wyposażenia, sprzęt audio – video  itp.

Na portalu http://spoldzielniakultury.waw.pl/  zainteresowani mogą zarejestrować swoją instytucję czy przedsiębiorstwo jako element sieci Miejsc Aktywności Lokalnej  a mieszkańcy mogą znaleźć  informacje, jakie wsparcie dla ich inicjatyw oferują poszczególni członkowie sieci MAL.

Zapraszamy do włączenia się !  Kontakt:   Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.  

     Miejscami Aktywności Lokalnej są także tzw. domy sąsiedzkie tj. lokale finansowane lub współfinansowane  ze środków m.st. Warszawy, których przestrzeń przeznaczona jest wyłącznie na aktywność mieszkańców i ich integrację. Dom sąsiedzki nie ma odgórnie ustalonego programu zajęć - to pomysły mieszkańców, grup nieformalnych i organizacji  pozarządowych, które tworzą na bieżąco plan działania takiego miejsca. W domu sąsiedzkim mieszkańcy mogą m.in. spotkać swoich sąsiadów, uczyć się nawzajem nowych rzeczy (sąsiedzkie warsztaty i szkolenia) organizować  spotkania lub po prostu razem spędzać czas. O prawidłowe funkcjonowanie domu sąsiedzkiego dba jego  koordynator.

Oddanie w użytkowanie mieszkańcom Żoliborza Miejsca Aktywności Lokalnej przy ul. Marii Kazimiery 20/1 zaplanowano  na początek roku 2018.
W dniach 4.09 – 10.10.2017 r. odbyły się konsultacje mające na celu wspólne wypracowanie wytycznych dotyczących wyglądu i wyposażenia lokalu oraz sposobu działania przyszłego MAL.

Odbyły się rozmowy:

 • w punktach konsultacyjnych:
  14 września (czwartek) w godz. 15.00 – 19.00  ul. A. Mickiewicza / ul. Potocka
          IMG 20170914 154918     IMG 20170914 152351     IMG 20170914 153133     IMG 20170914 154635     IMG 20170914 155203
 • 17 września (niedziela) w godz. 10.00 – 14.00  Święto pl. Wilsona – przy wejściu do Parku Żeromskiego
         IMG 2097    IMG 2098    IMG 2100   IMG 2095
 • na spotkaniach warsztatowych:
  19 września (wtorek) w godz. 17.00 – 20.00   w Bibliotece przy ul. A. Mickiewicza 65

IMG 20170919 174448    IMG 20170919 183056    IMG 20170919 174909   

 

 • 23 września (sobota) w godz. 10.00 – 13.00   w Bibliotece przy ul. A. Mickiewicza 65

WP 20170923 10 26 16 Pro   WP 20170923 11 04 08 Pro   WP 20170923 11 33 45 Pro

 

Efekty wspólnej pracy zostały przedstawione  na spotkaniu podsumowującym: 
10 października (wtorek) w godz. 18.00 – 20.00  w Bibliotece przy ul. A. Mickiewicza 65 

  DSC1065 mal   DSC1033 mal   DSC1029 mal

 DSC0007 mal   DSC1037 mal   DSC1034 mal

Spotkaniem podsumowującym zakończyły się konsultacje społeczne "Tworzymy Miejsce Aktywności Lokalnej      na Żoliborzu". Dziękujemy za aktywny udział. 

                                             RAPORT Z PRZEBIEGU KONSULTACJI

                               

Więcej informacji o Miejscach Aktywności Lokalnej:     http://inicjatywa.um.warszawa.pl/mal     

 

 

Plakat - Miejsce aktywności lokalnej (MAL) na Żoliborzu
 • Przejdź do profilu Urzędu Dzielnicy Żoliborz w serwisie Facebook
 • Przejdź do profilu Urzędu Dzielnicy Żoliborz w serwisie twitter
 • Przejdź do profilu Urzędu Dzielnicy Żoliborz w serwisie youtube
Śladami Powstańczego Żoliborza