30-10-2019

Żoliborski „Światłotrysk” ma już 10 lat!

Niektórzy nazywają go bąbelkami, inni oranżadą…, 29 października minęło 10 lat kiedy na Kępie Potockiej, został odpalony neon „Światłotrysk”. Instalację zaprojektował żoliborski artysta Maurycy Gomulicki w ramach działań Fundacji Bęc Zmiana pod nazwą „Synchronizacja 2009".

Z założenia neon miał być pomnikiem radości życia, urody chwili, przyjemności. Tymczasem stał się wizytówką Żoliborza, którą pokochali mieszkańcy i świeci już dla Warszawy od 10 lat!

Jaskraworóżowa siedemnastometrowa instalacja wykonana w pracowni Jacka Hanaka przedstawia szklankę, z której ku niebu wzbijają się różowe bąbelki, przywodzące na myśl oranżadę. Neonowe żarówki, które zamocowano na metalowej siatce, gasną i zapalają się w określonej sekwencji, dając wrażenie wielkiej szklanki oranżady, z której uciekają bąbelki. Różowość oświetla przestrzeń parkową nocą, dzięki czemu staje się ona bardziej przyjazna i oswojona nawet po zmroku. Ze względu na swoje rozmiary może również zostać zauważony przez kierowców i wywołać uśmiech na ich twarzach.

Prace nad nim trwały 2 lata. Instalację umieszczono w parku Kępa Potocka, przy skrzyżowaniu ulic Kazimierza Promyka i Gwiaździstej, tuż obok Wisłostrady.

Maurycy Gomulicki (rocznik 1969) – artysta, projektant, fotograf, kolekcjoner i antropolog kultury popularnej. Hedonista konsekwentnie propagujący Kulturę Rozkoszy. Ukończył Wydział Grafiki warszawskiej ASP. W latach dziewięćdziesiątych prowadził w miesięczniku "Machina" autorską rubrykę "Rzecz Kultowa", przeniesioną później pod nazwą „Od rzeczy" na łamy magazynu "Fluid". Był konsultantem i współautorem projektu „ABCDF - słownik wizualny Miasta Meksyk" (2000-2002). Jest głównym autorem wizerunku graficznego i architektonicznego sieci sex shopów „Love Store" (Meksyk 2005). Szerokiej publiczności dał się poznać dzięki multidyscyplinarnemu projektowi „Pink Not Dead!" (Meksyk, Warszawa 2006) oraz dokumentującej amatorski tatuaż z okresu PRL wystawie „Dziary” w Warszawskiej Zachęcie (2018). Opublikował cztery albumy fotograficzne. Intensywny kolor, eksplorowany tak w swoim potencjale witalnym jak w wymiarze socjo-kulturowym, jest istotnym elementem w jego twórczości. Zrealizował szereg obiektów i instalacji w przestrzeni publicznej. Związany z warszawską galerią Leto. Mieszka i pracuje na przemian w Polsce i Meksyku.

1

2