29-07-2019

75. Rocznica Powstania Warszawskiego

Na Żoliborzu padły pierwsze w Powstaniu Warszawskim strzały. Nie była to akcja zaplanowana, zdarzyła się przypadkowo, ale stanowi niezaprzeczalny fakt historyczny. Żoliborz również od wielu lat jako pierwsza dzielnica organizuje oficjalne obchody rocznicowe.

W tym roku spotkaliśmy się 29 lipca jak zawsze przy kamieniu „Żołnierzom Żywiciela”. W cieniu rozłożystego platanu zajęli miejsca powstańcy z biało-czerwonymi opaskami na rękawach. Wokół nich zgromadzili się mieszkańcy przybyli z różnych zakątków Żoliborza, w tym sporo młodzieży, przedstawiciele władz, instytucji, organizacji społecznych a także imponująca liczba pocztów sztandarowych. Uroczystość otworzył Mirosław Kunikowski „Sokół”. Następnie prof. Władysław Puławski oczytał Credo Stowarzyszenia Żołnierzy AK „Żywiciel i Miłośników Ich Tradycji. Następnie prezes Stowarzyszenia, Wacław Gluth-Nowowiejski „Wacek”, podzielił się wzruszającym osobistym wspomnieniem podkreślając na koniec rolę sztafety pokoleń dla zachowania ciągłości pamięci o bohaterstwie powstańców. Dalej uroczystość przebiegła wedle ceremoniału wojskowego: kompania honorowa, apel poległych w patetycznej formie przypominający najbardziej znaczące postacie i wydarzenia powstańcze, dojmujący odgłos werbli, salwa honorowa i hejnał Wojska Polskiego, to wszystko elementy, które tworzą podniosły nastrój - czujemy, że uczestniczymy w czymś ważnym i przeżywamy coś niezwykłego. Bo każda z rocznic Powstania Warszawskiego przypomina o tamtych dniach - dramatycznych, pełnych grozy, znaczonych zniszczeniem miasta i śmiercią jego mieszkańców. Ale przede wszystkim przypomina o młodych ludziach, wychowanych w niepodległej Polsce, którzy za swą najważniejszą powinność uznali obronę tej niepodległości.

Podczas uroczystości odmówiono modlitwę w intencji ofiar Powstania Warszawskiego, odczytano apel poległych i oddano trzykrotną salwę honorową. Na zakończenie przedstawiciele m.in. prezydenta, parlamentu, władz miasta i dzielnicy Żoliborz oraz organizacji kombatanckich, harcerskich i mieszkańcy złożyli pod obeliskiem wieńce i kwiaty. Wśród nich jako pierwsza delegacja Stowarzyszenia Żołnierzy AK „Żywiciel” i Miłośników Ich Tradycji. Były wieńce Prezydenta RP Andrzeja Dudy, Sejmu, Senatu, Prezydenta Warszawy, Rady Warszawy. Łącznie kwiaty złożyło trzydzieści delegacji. W imieniu Rady i Zarządu Dzielnicy Żoliborz wieniec złożyli: Piotr Wertenstein-Żuławski, przewodniczący Rady Dzielnicy Żoliborz, Paweł Michalec, burmistrz Żoliborza i Maria Popielawska, zastępczyni burmistrza.

Po uroczystości przed pomnikiem Żołnierzy "Żywiciela", delegacje przeszły na ul. Suzina, gdzie upamiętniono żołnierzy batalionu im. Jarosława Dąbrowskiego OW PPS, którzy polegli w pierwszym boju powstania na Żoliborzu 1 sierpnia 1944 roku o godz. 13.30. Oddział OW PPS wszedł w skład Zgrupowania „Żyrafa” pod dowództwem por. Ryszarda Wołczyńskiego „Tatara” i skutecznie bronił m.in. Twierdzy Zmartwychwstanek.