06-05-2019

Rok Stanisława Moniuszki

Sejm ustanowił rok 2019 Rokiem Stanisława Moniuszki. W przyjętej uchwale podkreślono, że dorobek kompozytorski Moniuszki "imponuje różnorodnością, bogactwem melodycznym i głębokim zakorzenieniem w narodowej tradycji muzycznej". W 2019 r. przypada 200. rocznica urodzin kompozytora.

3 maja mieliśmy okazję słuchać poruszających kompozycji Stanisława Moniuszki w wykonaniu Orkiestry Kameralnej Filharmonii Narodowej pod kierunkiem Jana Lewtaka. Koncert miał miejsce, przy wypełnionej po brzegi widowni, w kościele pw. św. Stanisława Kostki. Znakomici instrumentaliści wykonali m.in. I Kwartet smyczkowy d-moll i poloneza z opery „Hrabina”. Z dużym ładunkiem emocji zgromadzeni reagowali na wspaniałe pieśni Stanisława Moniuszki, bez których polska kultura muzyczna byłaby znacznie uboższa. Owacje rozlegały się po każdym wykonaniu. Podobali się soliści: Wojciech Gierlach bas i Maria Lewicka, która na bis delikatnie wykonała na flecie melodyjne Prząśniczki.

Orkiestra po raz kolejny przypomniała żoliborzanom, że potrafi nie tylko znakomicie grać, ale również wzruszać. Muzyków żegnano owacją na stojąco.