16-10-2018

„Józef Piłsudski w kolorze”

Od 16 października do 7 listopada, w Tęczy Od Kuchni można oglądać wystawę „Józef Piłsudski w kolorze”. Jest to ekspozycja kilkudziesięciu koloryzowanych zdjęć marszałka Józefa Piłsudskiego, które przygotował Mirek Szponar.

Twórca tej niezwykłej ekspozycji przez wiele lat był fotoreporterem i fotografem. Od 4 lat zajmuje się kolorowaniem i rekonstrukcją archiwalnych zdjęć. Proces kolorowania zdjęć odbywa się w dwóch etapach. Przygotowanie trwa od kilku do kilkunastu godzin i zależy od stopnia zniszczenia materiału. Następnie zostaje nałożony kolor, co zajmuje od kilku do kilkunastu godzin w zależności od ilości kolorowanych elementów. Koloryzację poprzedza poszukiwanie najbardziej prawdopodobnych kolorów. Stosunkowo najłatwiejsze jest ustalenie koloru mundurów i polskich odznaczeń, najtrudniejsze – koloru oczu. Dlatego Mirek Szponar prowadzi badania i współpracuje ze specjalistami od mody przełomu XIX i XX wieku, od których uzyskuje informacje na temat kolorów i obowiązujących wówczas trendów.

Efekty tej pracy, w odniesieniu do sfotografowanej w różnych sytuacjach postaci Marszałka, można właśnie podziwiać na wystawie w Tęczy Od Kuchni. Obok umieszczono oryginalne, archiwalne fotografie tak, by można było porównać obydwa obrazy. Wystawie towarzyszy katalog pod redakcją Tadeusza Skoczka, dyrektora Muzeum Niepodległości w Warszawie.

Pomysłodawcą zorganizowania wystawy „Józef Piłsudski w kolorze” na Żoliborzu jest Stowarzyszenie Żoliborzan oraz Marek Maldis, znakomity dokumentalista, twórca wielu telewizyjnych filmów dokumentalnych, zdobywca licznych nagród z zakresu publicystyki historycznej.

Podczas wernisażu, został zaprezentowany również piętnastominutowy film archiwalny wyprodukowany przez Polską Agencję Telegraficzną prawdopodobnie w latach 1926 - 1928, gdy marszałek Józef Piłsudski pełnił funkcję Prezydenta (prezesa) Rady Ministrów. Film trafił w ręce Marka Maldisa w 1989 roku po ogłoszeniu apelu o zbiórce pamiątek dotyczących odzyskiwania przez Polskę niepodległości. Ofiarodawcą była osoba, która przez kilkadziesiąt lat, w tajemnicy przechowywała dokument, odpowiednio zabezpieczając go przed zniszczeniem.

Wystawa w Tęczy Od Kuchni wpisuje się w Obchody Stulecia Niepodległości Polski.

WSTĘP WOLNY.