02-08-2018

Film o Powstaniu Warszawskim

Zamiast wstępu wymiana maili, która odsłania piękną i godną naśladowania inicjatywę mającą przełożenie na rozwój i kształtowanie osobowości dziecka od najmłodszych lat.

Mail od Pana Mariusza Chądzyńskiego do redaktora strony WWW:

Dzieci z Żoliborza przesyłają zrealizowany wczoraj 5 minutowy filmik na temat Powstania Warszawskiego. Jest to materiał od dzieci. Być może przyniesie odrobinę radości któremuś z Powstańców. Kwiaty zostały złożone pod pomnikiem… Żywiciela  na Żoliborzu. Gdyby była możliwość, proszę udostępnić film dalej.

Mail od redaktora: Dziękuję. Coś więcej o tych dzieciach i okolicznościach powstania filmu, który zamieścimy na stronie WWW i na fb.
Odpowiedź:

Dzieci to Marta Chądzyńska, Adam Chądzyński i Eryk Rzymowski z ul. Rydygiera na Żoliborzu. Jest pełna zgoda rodziców na upowszechnianie materiału w celu promowania pozytywnych wartości. Projekt „Reporterzy na 102" powstaje z pomysłu dzieci i jest głównie dedykowany dla dzieci (pomagam ja, czyli tata Marty i Adama).
Chcemy poruszać wartościowe tematy, aby dzieci poznawały świat i same dociekały szczegółów, pracowały nad własnym zdaniem.
Druga bardzo istotna sprawa, to wspieranie każdego dziecka  dając mu poczucie, że „może wszystko" pomimo wszelkich barier. Stąd wcześniejsze nagrania o Ferrari, kolejne będzie (jest już na ukończeniu) o zawodzie pilota i pasji latania. Kolejne to zawód architekta i najpiękniejsze wieżowce Warszawy.
 
Adam jest uczniem 4 klasy SP92 w Warszawie. W jego klasie „Reporterzy na 102" nawiązali kontakt z dziećmi polonijnymi  z Haiti, są to potomkowie polskich legionistów z roku około 1800. Od września dołączą do nas dzieci z Kanady. Są to dzieci polskich emigrantów.

Jeszcze o okolicznościach powstania filmu. Jest to całkowicie samodzielna inicjatywa dzieci (głównie Adama) w celu upamiętnienia Powstańców Warszawskich oraz zrozumienia zdarzenia w dziecięcy sposób. Po zebraniu informacji (ja tata) pomagam dzieciom w ułożeniu materiału, w wyszukaniu odpowiednich miejsc oraz opracowaniu materiału pod względem obróbki. Język jest dziecięcy więc zdarzają się jakieś przejęzyczenia, ale takie są właśnie dzieci :)