27-06-2018

Pierwszy Ogólnopolski Festiwal Piosenki Patriotycznej „Płytoteka” – Gala i koncert laureatów.

W niedzielę, 24 czerwca w kinie „Elektronik” odbyła się Gala i koncert laureatów Pierwszego Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Patriotycznej. Celem Festiwalu jest upowszechnianie wiedzy o Rzeczpospolitej Polskiej, jej dziedzictwa kulturowego w muzyce, a także opieka nad osobami szczególnie uzdolnionymi i dbanie o ich rozwój, kształtowanie odwagi i pokonywanie nieśmiałości w obliczu zetknięcia się z widownią oraz nabycie umiejętności indywidualnego wykonywania przed grupą własnej interpretacji muzycznej, a także rozwój wokalny i sceniczny.

Festiwal miał charakter ogólnopolski i adresowany był do dzieci i młodzieży w wieku od 8 do 18 lat. Obejmował Konkurs Piosenki dla solistów–wokalistów w kategoriach wiekowych 8 -10 lat, 11 - 14 lat oraz 15 - 18 lat. Do udziału w konkursie zgłosiło się 20 uczestników, w większości z Warszawy, ale też z Giżycka, Sopotu i Tarnobrzegu. Uczestnicy przygotowali po dwie piosenki - jedną o tematyce patriotycznej spośród dziesięciu z listy przygotowanej przez organizatorów, drugą – dowolnie wybraną polską piosenkę z lat 80-tych. Na liście piosenek patriotycznych znalazły się m. in. „Dziś do ciebie Przyjść nie mogę”, „Warszawskie dzieci”, „Dziś idę walczyć mamo”, „Wrócą chłopcy z wojny” czy „Deszcz, jesienny deszcz”.

Jury w składzie: Anna Salamon-Kalinowska, Krzysztof Biernacki, Daria Druzgała przyznało nagrody za pierwsze, drugie i trzecie miejsce, a także wyróżnienia w trzech kategoriach wiekowych. Grand Prix – nagrodę pieniężną oraz roczne stypendium na naukę śpiewu w Grupie Wokalnej „The Sound” w studiu aktorskim Mała Filmówka otrzymała Magdalena Sulińska z Giżycka.

Gala miała niezwykle uroczysty przebieg, towarzyszyła jej pełna ciepła wzruszająca atmosfera. Były kwiaty, podziękowania, wyrazy uznania dla młodych artystów, duma i radość rodziców. Festiwal zakończył koncert laureatów, w którym wystąpiło trzynastu nagrodzonych uczestników, a zwieńczeniem była piosenka „Wrócą chłopcy z wojny” w wykonaniu zdobywczyni Grand Prix Festiwalu. Żegnając młodych laureatów konkursu i uczestników Gali, organizatorzy podziękowali władzom dzielnicy Żoliborz, a zwłaszcza panom Burmistrzom – Krzysztofowi Bugli i Grzegorzowi Hlebowiczowi za zaangażowanie w organizację Festiwalu.

Organizatorem Pierwszego Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Patriotycznej „Płytoteka” była Mała Filmówka działająca przy Warszawskiej Szkole Filmowej. Współorganizatorem - Dzielnica Żoliborz. Festiwal odbywał się pod honorowym patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Narodowego Centrum Kultury i Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, patronem medialnym było Polskie Radio Dzieciom.