08-03-2018

92 urodziny Andrzeja Wajdy w Kalinowym Sercu

Andrzej Wajda był jednym z najwybitniejszych reżyserów filmowych, twórców kina polskiego i światowego. Mieszkał na Żoliborzu. Pasja z jaką tworzył, miłość do Polski zapisała się w sercach i umysłach kilku pokoleń.

6 marca minęła 92 rocznica Jego urodzin i tego wieczoru do Kalinowego Serca zaprosił Burmistrz Dzielnicy Żoliborz Krzysztof Bugla na szczególny muzyczny i zatrzymany w kadrze album wspomnień. Autor scenariusza wieczoru i prowadzący urodzinowe, wspomnieniowe spotkanie Sebastian Wypych przywołał pamięć, przeniósł publiczność ponad czasem w rozmowę z jubilatem poprzez cytaty wspomnień, wywiadów z Mistrzem, czytane przez Joannę Trzepiecińską. Projekcjom zdjęć towarzyszyła muzyka Wojciecha Kilara z filmów Wajdy i kadry jego życia. Wystąpił  zespół w składzie Anna Wendke- skrzypce, Mirosław Feldgebel-fortepian i Piotr Kopietz -akordeon. Był także urodzinowy poczęstunek szarlotką i sernikiem, rozmowy przybyłych gości i szczególna symboliczna Obecność Mistrza.

„Andrzej był mądrym, pogodnym, dowcipnym, dobrym i życzliwym człowiekiem. Miał niebywałą zdolność trafiania w sedno. Reprezentował to, co najpiękniejsze w polskiej tradycji i kulturze – tolerancję, odwagę w podejmowaniu najtrudniejszych tematów, wiarę w siłę sztuki, stał zawsze po stronie jednostki zmagającej się z ideologią. Jego, często niewesołe i trudne, filmy przyciągały do kin miliony widzów. Dobrze było się ogrzać w jego cieple. Bardzo mi smutno, że nie wyruszymy już w następną filmową podróż, że nie wypijemy już po szklaneczce whisky w zimnej przyczepie. Mistrz odszedł.”  /cytat ze wspomnień Pawła Edelmana , operatora filmów Andrzeja Wajdy/