11-01-2018

Sto lat po odzyskaniu niepodległości – inauguracja wydarzeń rocznicowych na Żoliborzu.

Już za niespełna rok obchodzić będziemy setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości po 123 latach zaborów. Żoliborz ma specjalne powody, by tę rocznicę świętować w sposób szczególny. Wolą pokolenia, któremu dane było przeżywać radość powrotu Polski na mapę świata jako samodzielnego bytu państwowego, nasza dzielnica budowana była jako Pomnik Niepodległego Państwa Polskiego. Nic zatem dziwnego, rok 2018 obfitować będzie na Żoliborzu w wydarzenia nawiązujące do tej rocznicy. Pierwsze z nich, to właśnie spotkanie z autorami tekstów i materiału ilustracyjnego do Kalendarza Dzielnicy Żoliborz 2018 – 10 stycznia 2018, godz. 18:00 Tęcza od Kuchni. Była to zarazem okazja do przedstawienia wstępnego zarysu obchodów, na które złoży się całoroczny cykl wydarzeń, wraz z informacją o powołaniu komitetu patronującego obchodom.

Tegoroczna edycja kalendarza, szósta już w kolejności, zbudowana została z dwóch bloków treściowych. W pierwszym przekazane zostały w sposób staranny i przemyślany informacje o patronach żoliborskich ulic (dotyczy to również patronów zbiorowych). W drugim zawarte zostały fragmenty ważnych dokumentów z epoki przeplatane utworami okolicznościowej poezji patriotycznej. W sumie to bardzo ciekawa i miejscami ekscytująca lektura. Wysmakowana szata graficzna sprawia, że wydawnictwo przypomina barwną edycję albumową. Kalendarz w warstwie historycznej jest autorskim dokonaniem historyka dra hab. Krzysztofa Andrzeja Kunerta i fotografika, dokumentalisty Zygmunta Walkowskiego. Skład, druk i oprawa były udziałem firmy Akces, która wygrała wyścig z czasem. Dziękujemy!

Samo spotkanie miało ciekawy, interesujący przebieg. Frekwencja znacznie przerosła oczekiwania organizatorów. Potwierdziło się powszechnie znane zainteresowanie żoliborzan przeszłością tego skrawka Polski, któremu na imię Żoliborz i z którym czują się związani emocjonalnie i kulturowo. Uważają, że mieszkanie tutaj określa ich tożsamość. Licznie przybyła grupa gości zaproszonych, jako członkowie nieformalnego jeszcze komitetu mieszkańców patronującego dzielnicowym obchodom setnej rocznicy odzyskania niepodległości. Ich lista niebawem zostanie skompletowana. Uczestnicy podjęli dialog z autorami kalendarza dopowiadając swoje refleksje i przemyślenia. Serdecznie dziękujemy wszystkim obecnym. To dla nas szczególna nagroda za wysiłek włożony w inaugurację obchodów.

Kalendarz przyjęty został z aplauzem. Sto egzemplarzy przygotowanych na spotkania promocyjne, rozeszło się w mgnieniu oka. Do autorów uformowała się długa kolejka cierpliwie czekających na autografy. Z niedowierzaniem  przyjęto informację, że tę szczególną edycję wydano w tak niewielkim, unikatowym nakładzie.

Należy przypomnieć, że koncepcja żoliborskich kalendarzy została opracowana przed ośmiu laty przez Krzysztofa Buglę, burmistrza Żoliborza i Rafała Utrackiego. Okazała się bardzo udana. Autorzy koncepcji określali również tematykę poszczególnych roczników.  W sumie była to okazja do zgromadzenia i przekazania znacznej porcji wiedzy historycznej o Żoliborzu. Ludzie, fakty, wydarzenia, obiekty – to treści ocalone zostały od zapomnienia. A dwa roczniki – 2014, wydany na 70 rocznicę Powstania Warszawskiego i 2016, poświęcony historii spółdzielczości mieszkaniowej na Żoliborzu - na długie lata zachowają charakter źródłowy. Być może doczekają odrębnej edycji książkowej.

PS. Czuję się w obowiązku przeprosić grupę mieszkańców jednego z żoliborskich osiedli, bo zakłóciliśmy swoim pobytem w Tęczy od Kuchni ich spotkanie. Ale po sprawiedliwości należy stwierdzić, że tubalne głosy i wybuchające w regularnym niemal rytmie salwy śmiechu ubarwiły naszą w tonacji rocznicowej utrzymaną uroczystość. Bez tego czegoś nam brakowało. Mamy nadzieję, że z kalendarzy, które ze sobą zabrali, zrobią dobry użytek.