09-01-2018

„Poznańskie Słowiki” na Żoliborzu

6 stycznia 2018 roku, święto Trzech Króli, w Kościele św. Stanisława Kostki odbył się uroczysty koncert inaugurujący  na Żoliborzu cykl wydarzeń w związku ze 100 leciem Odzyskania Niepodległości. 

Na zaproszenie Krzysztofa Bugli Burmistrza Dzielnicy Żoliborz wystąpił słynny Chór Chłopięcy i Męski Filharmonii Poznańskiej pod dyrekcją Macieja Wielocha nazywany powszechnie „Poznańskimi Słowikami”. Jeden z najbardziej znanych i cenionych zespołów chóralnych w kraju zaprezentował program  polskich pieśni patriotycznych i kolęd, od pokoleń śpiewanych w polskich domach.

W kościele wypełnionym po brzegi  wiernymi i publicznością zabrzmiały  w opracowaniach Mirosława Gałęskiego, między innymi: Leć Orle Biały, Wojenko wojenko, O mój rozmarynie, Przybyli ułani pod okienko, Ułani ułani. W opracowaniu prof. Stefana Stuligrosza i Jana Maklakiewicza Zespół zaśpiewał  najbardziej znane i lubiane kolędy jak Cicha noc, W żłobie leży, Jezus malusieńki, Z narodzenia Pana, Wśród nocnej ciszy..  i wiele innych. Patriotyczny, muzyczny wieczór rozpoczęła Pieśń rycerska Stanisława Moniuszki, pieśni Mieczysława Karłowicza, Fryderyka Chopina i Ignacego Jana Paderewskiego. Chór został założony jesienią 1939 roku przez dziewiętnastoletniego wówczas Stefana Stuligrosza. W kameralnym składzie przetrwał okupację śpiewając w dwóch dostępnych dla Polaków poznańskich kościołach. Po wojnie zespół rozrósł się licznie, zdobył popularność  i zaczęto nazywać go „Poznańskimi Słowikami” lub Chórem Stuligrosza. W 1950 roku został przyłączony do Filharmonii Poznańskiej. Jego szefem artystycznym przez 72 lata, aż do śmierci w 2012 roku był Stefan Stuligrosz. Profesor, mimo, że był przez całe zawodowe życie aktywny jako dyrygent, pedagog dyrygentury i śpiewu, kompozytor związany przez wiele lat z radiem, Towarzystwem im. H.Wieniawskiego i Poznańską Akademią Muzyczną za dzieło swego życia uważał właśnie „Poznańskie Słowiki”. Przez dziesięciolecia stworzył Zespół o niepowtarzalnym i rozpoznawalnym obliczu artystycznym.

Dziś kontynuuje dzieło Profesora Maciej Wieloch, wieloletni Jego asystent artystyczny i wychowanek. Od 2008 roku akompaniuje chórowi  kompozytor, aranżer, badacz i rekonstruktor starych polskich zapomnianych utworów muzycznych, doktor sztuki muzycznej w dziedzinie dyrygentury Maciej Bolewski, który wystapił także w sobotnim koncercie na Żoliborzu. Poznańskie Słowiki dają rocznie kilkadziesiąt koncertów. Od początku działalności śpiewały niemal we wszystkich krajach Europy, także w USA, Kanadzie, Korei Południowej i Japonii. Niejednokrotnie występowały dla koronowanych głów i prezydentów. Zespół ma bogatą dyskografię, wiele audycji radiowych i telewizyjnych. Współpracuje z wybitnymi artystami, śpiewakami, reżyserami i orkiestrami. Koncerty Słowików zgodnie z tradycją śpiewania także z publicznością, zapoczątkowaną przez Stefana Stuligrosza kończy wspólna pieśń. Tak było i tym razem.

 Przejmująco i symbolicznie zabrzmiały na Żoliborzu właśnie, w pierwszą sobotę 2018 roku, w kościele księdza Jerzego Popiełuszki słowa polskiej kolędy ….Podnieś rękę Boże dziecię błogosław Ojczyznę miłą….