28-11-2017

Kolory i faktury Antarktydy

W niedzielę 26 listopada 2017 r. w Centrum Sztuki Fort Sokolnickiego odbył się wernisaż wystawy fotograficznej „KOLORY I FAKTURY ANTARKTYDY” autorstwa Tomka Bukowskiego – dyrektora Ośrodka Kultury w Kaliszu Pomorskim, który wraz z synem Frankiem Bukowskim postanowili podzielić się wrażeniami z niezwykłej wyprawy, która miała miejsce w styczniu 2017 roku.

Wystawa, którą oglądać można do 20 grudnia br. przedstawia wyselekcjonowane zdjęcia z całej wyprawy pokazujące charakterystykę Antarktydy – jej niezwykłe kształty i zaskakujące barwy.

W trakcie wernisażu goście mogli usłyszeć ciekawą prelekcję autora pt. "Antarktyda pod Żaglami" wzbogaconą o kolejne niepublikowane zdjęcia i filmy z podróży. Niektóre z nich, tak jak nagranie z kilkudziesięciotonowymi wielorybami przepływającymi pod niewielkim pontonem zrobiły na gościach ogromne wrażenie porównywalne do kina 3D.  

Goście wernisażu mieli również okazję poznać szczegóły pomysłu, organizacji wyprawy, codzienności na jachcie, a także problemów, z jakimi spotykali się członkowie 12-osobowej załogi jachtu. Tego rodzaju wyprawy to dla człowieka najtrudniejsza szkoła życia i mnóstwo wyrzeczeń związanych z wachtą w ekstremalnych warunkach, które jednak mają swój cel i realną nagrodę.

To przede wszystkim radość z osiągnięcia wyznaczonego celu, to wygrywanie ze swoimi słabościami i mocą natury, to również niesamowite widoki i obcowanie z dziką przyrodą.

Publiczność słuchała wszystkiego z wielkim zainteresowaniem, ale także dopytywała o szczegóły, na które odpowiedź nie zawsze musiała być oczywista. Na zakończenie spotkania uczestnicy wyprawy otrzymali oklaski i gratulacje, podziękowano organizatorom i przeniesiono rozmowy do foyer, gdzie miał miejsce niewielki poczęstunek.

Wystawa odbywa się pod patronatem Burmistrza Dzielnicy Żoliborz m.st. Warszawy Krzysztofa Bugli. Wystawę zdjęć będzie można zobaczyć do 20.12.2017 w Centrum Sztuki Fort Sokolnickiego, ul. Czarnieckiego 51, 01-541 Warszawa.