17-11-2017

150 urodziny Marszałka na Żoliborzu

Dzień 11 listopada - 99 rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości po 123 latach niewoli - przebiegał w rodzinnej i patriotycznej atmosferze przywołania pamięci i umocnienia kultu Marszałka Józefa Piłsudskiego. Towarzystwo Przyjaciół Warszawy Oddział Żoliborz-Bielany wraz z Urzędem Dzielnicy Żoliborz m.st. Warszawy, Muzeum Niepodległości w Warszawie, Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku i Fundacją Protektoria, zorganizowały z okazji zbliżającej się w grudniu 150. rocznicy urodzin Marszałka świąteczne spotkanie wielopokoleniowe, które odbyło się w Centrum Sztuki „Fort Sokolnickiego”.

W Jednodniowym Muzeum Józefa Piłsudskiego zaprezentowano pamiątki związane z Marszałkiem, przechowywane przez lata w wielu polskich rodzinach. Pieśni legionowe przejmująco zaśpiewał wraz z publicznością chłopięcy chór „Gregorianum” pod kierunkiem Bereniki Jozajtis. Grupa Rekonstrukcji Historycznej „Kampinos” wprowadziła zgromadzonych w Forcie widzów w czas walki o Niepodległą. Rodziny z dziećmi wzięły udział w warsztatach plastycznych i prac ręcznych pod bacznym spojrzeniem Marszałka, który wraz z córkami spoglądał na zgromadzonych z rodzinnych fotografii. Dr Michał Rybak wygłosił prelekcję o myśli politycznej i społecznej Józefa Piłsudskiego.

Zwieńczeniem urodzinowego dnia był koncert w wykonaniu sopranistki Magdaleny Kunce z towarzyszeniem pianisty Bartłomieja Zajkowskiego i skrzypaczki Eweliny Listwan. W programie znalazły się utwory Paderewskiego, Chopina, Moniuszki, Wieniawskiego i Joteyki.