10-10-2017

Pani Marianna Czupryn zakończyła pracę.

Z dniem 29 września 2017 r. zakończyła pracę na stanowisku Dyrektora Biblioteki Publicznej na Żoliborzu Pani Marianna Czupryn. Spędziła w tym miejscu 19 lat. Zaczynała, gdy żoliborskie czytelnie i wypożyczalnie tkwiły kulturowo w epoce, która dziś już odeszła w cień zapomnienia. Dane Jej było przecierać nowe szlaki i pozyskiwać Czytelników nowego typu. Charakterystykę tego okresu oddaje celnie adres skierowany do niej przez Burmistrza Krzysztofa Buglę podczas uroczystego pożegnania.

„Każdego z nas czeka przekroczenie tej granicy, która stanowi cezurę między czasem aktywności zawodowej, a czasem, w którym możemy poświęcić się rodzinie i oddawać osobistym zainteresowaniom. A jeśli jeszcze tak jak Pani, możemy bez obaw spojrzeć wstecz za siebie i stwierdzić, że nie były to lata łatwe, ale pozostawiony przez nas ślad jest trwały i wyraźny, to poczucie dobrze spełnionego obowiązku daje nam odwagę zmierzenia się z realiami tego, co jeszcze nieznane, ale co nas czeka.

Jeśli porównamy Pani start, jako dyrektora Biblioteki Publicznej na Żoliborzu, z tym co odziedziczy Pani następca, to łatwo zauważymy, że dokonał się w tym czasie przełom w dwóch wymiarach: podwoiła się liczba placówek i dokonał się w nich przełom cywilizacyjny. Kilkanaście lat starań, zabiegów, skrajnych emocji, ale przecież warto było. I jeśli nawet złożył się na to wysiłek wielu ludzi, to przecież nikt nie zaneguje Pani energii, uporu i wytrwałości. Dzisiejsze czytelnie i wypożyczalnie w niczym nie przypominają tych placówek z końca minionego wieku. Zmienił się ich wygląd, wystrój i wyposażenie, zmieniły się formy pracy, zmieniły się relacje z Czytelnikami, niepomiernie wzrosła ich funkcja kulturotwórcza.

Dziękuję Pani za lata pracy wypełnione trudnymi wyzwaniami. Życzę zapału i ochoty do podejmowania nowych wyzwań. Życzę spełnienia najbardziej osobistych marzeń, bo przecież one są motorem naszego działania. Życzę wszystkiego co najlepsze.”