Wydarzenia kultualne

69 lat temu, 18 czerwca 1949 roku, urodził się Lech Kaczyński, Prezydent RP w latach 2005 – 2010, a wcześniej Prezydent m.st. Warszawy. Był również m.in. prezesem NIK, ministrem Sprawiedliwości, prokuratorem generalnym i wiceprzewodniczącym NSZZ „Solidarność”.

17 czerwca 2004 zmarł Jacek Kuroń. Urodził się siedemdziesiąt lat wcześniej we Lwowie. Przez większą część życie mieszkał na Żoliborzu.

18 czerwca 1940 wieczorem, za pośrednictwem radia BBC, generał Charles de Gaulle wygłosił apel do Francuzów, wzywający ich do obywatelskiego nieposłuszeństwa, odmowy uznania rozkazów nowego kolaboracyjnego rządu Francji i kontynuowania walki z Niemcami w sojuszu z Wielką Brytanią. 28 czerwca 1940 rząd brytyjski uznał Charles’a de Gaulle’a za „przywódcę wszystkich Wolnych Francuzów, gdziekolwiek by się znajdowali”. Od wielu lat w rocznicę tego apelu na Powązkach Wojskowych w kwaterze kombatanckiej Byłych Żołnierzy 1. Armii Francuskiej „Ren i Dunaj” oraz Członków Re’sistance organizowana jest uroczystość upamiętniająca wydarzenia sprzed kilkudziesięciu lat. Jest to również okazja do przypomnienia udziału Polaków zarówno w walkach toczonych przez 1. Armię jak i we francuskim ruchu oporu. A był on znaczny. W liczącym 500 tys. członków podziemiu, 50 tys., to byli Polacy. 10 tys. spośród nich oddało życie.

W niedzielny wieczór, w kościele św. Stanisława Kostki, odbył się uroczysty koncert z okazji ósmej rocznicy beatyfikacji ks. Jerzego Popiełuszki. Koncert wpisał się w obchody setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Wystąpił chór Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Bartosza Michałowskiego z udziałem solistów: Magdaleny Schabowskiej – sopran, Jolanty Kaczyńskiej-Lechnio – alt, Adama Sławińskiego – tenor oraz Andrzeja Kozłowskiego – bas. Na organach grał Piotr Wilczyński.

Na początku rozbrzmiał hymn „Gaude Mater Polonia” („Raduj się, Matko Polsko”), trzynastowieczna pieśń, napisana na kanonizację biskupa Stanisława ze Szczepanowa. Następnie chór oraz soliści, z towarzyszeniem organów, wykonali Mszę C-dur, zwaną „koronacyjną”, Wolfganga Amadeusza Mozarta, która była głównym punktem programu. Koncert zakończył chór „Hallelujah” oratorium „Mesjasz” Georga Friedricha Händla.

W doskonale przygotowanej akustycznie świątyni św. Stanisława Kostki pięknie zabrzmiały dźwięki wykonywanych utworów, a licznie zgromadzona publiczność nagrodziła wykonawców zasłużoną owacją.

Koncert odbył się pod patronatem Krzysztofa Bugli, burmistrza Żoliborza.

 

 

Osiem lat, to już nieźle zakorzeniona tradycja. Początki były skromne i trochę nieśmiałe. Ale każdy rok dodawał wydarzeniu kolorytu, aż doszliśmy do formuły wedle której jednego dnia możemy pokazać to, czym zajmuje się bądź „żyje” społeczność lokalna przez cały rok, co ją bawi, interesuje, porusza, co zaspakaja potrzebę obcowania ze sztuką.