Aktualności kultualne

piątek, 10 lutego 2017 00:00

Hanka Czaki – pamiętamy!

11 lutego 1944 o świcie w ruinach warszawskiego gettazostała stracona Hanka Czaki. Wraz z nią rozstrzelano 35 kobiet wybranych na śmierć przez niemieckiego okupanta. Kim była ta dwudziestodwuletnia żoliborzanka, patronka jednej z ulic w naszej dzielnicy ?

środa, 01 lutego 2017 00:00

Pamiętamy o „Locie”

Co roku tym samym tytułem opatrujemy notatkę o  uroczystości składania kwiatów pod tablicą na budynku przy ul. Słowackiego 38/46 informującą, że tam właśnie mieszkał Bronisław Pietraszewicz  „Lot”, żołnierz owianego legendą „Parasola”, dowódca zamachu na Kutscherę, dowódcę SS i policji na dystrykt warszawski.
środa, 25 stycznia 2017 00:00

WSM ma 95 lat

„Niewiele jest spółdzielni mieszkaniowych w Polsce, które mogą pochwalić się tak godnym rodowodem, jak Warszawska Spółdzielnia Mieszkaniowa. Założona 95 lat temu u zarania niepodległości odzyskanej przez Polskę po 123 latach niewoli, wpisała się w historię Żoliborza, w historię Warszawy i szerzej rzecz ujmując, w te tradycje ruchu spółdzielczego, które wiązały się z realizacją celów wspólnotowych i społecznych, wykraczających poza wymiar czysto ekonomiczny. WSM ma swój niezaprzeczalny wkład w wykreowanie fenomenu żoliborskiej społeczności lokalnej, który przetrwał próbę czasu w okresie okupacji niemieckiej i w okresie rządów komunistycznych”.

poniedziałek, 23 stycznia 2017 00:00

Andrzej Wajda – Dzieła wszystkie

Filmem  „Powidoki”, ostatnim dziełem Andrzeja Wajdy, zainaugurowaliśmy roczny przegląd dorobku wielkiego artysty, który na długie lata zawładnął naszą wyobraźnią. Tym przeglądem chcemy przypomnieć, że od kilkudziesięciu lat przemawiał do nas językiem filmu, który stanowił symbiozę niezrównanego artyzmu, romantycznego uniesienia, głębokiej refleksji  nad mitami naszej świadomości narodowej i zaangażowania w sprawy społeczne. Zabierał głos w sprawach ważnych dla nas Polaków, nie zawsze zgodnie z oczekiwaniami większości, często pod prąd, ale zawsze z wewnętrznym przekonaniem, że służy prawdzie. Będzie to również  szczególna okazja, by w skondensowanej formie, w ciągu jednego roku, zderzyć się z dorobkiem reżysera obejmującym kilkadziesiąt lat Jego życia. Od debiutu artysty  świat wokół nas zmienił się nie do poznania.  Stajemy wobec możliwości sprawdzenia: co w naszym odbiorze poszczególnych obrazów uległo zmianie, a co potwierdza pierwotne wrażenia i doznania?.  Skorzystajmy z tej okazji.

Stanisław Mączyński, mieszkaniec Sadów Żoliborskich, pojawił się w żoliborskim ratuszu przed piętnastu laty z bardzo konkretną propozycją. Przypadek zrządził, że on, człowiek zanurzony w historii ojczystego kraju, wielbiciel Tadeusza Kościuszki, mocno związany z działalnością Polskiej Fundacji Kościuszkowskiej, niemal z okien swojego mieszkania spoglądał na miejsce historycznie związane z osobą Naczelnika. To właśnie tutaj w rejonie Górek Włościańskich w sierpniu 1794 roku, podczas Insurekcji Kościuszkowskiej, na miasto nacierały formacje pruskie i rosyjskie. Szturm został odparty, a zwycięskie wojsko poprowadził osobiście Tadeusz Kościuszko. Wizyta Pana Stanisława była początkiem Jego dziesięcioletnie batalii o upamiętnienie podziwianego i wielbionego Naczelnika.. Upór, konsekwencja w działaniu, emocjonalne zaangażowanie, dar przekonywania i głęboka wiara w powodzenie – takim właśnie dał się nam poznać w tym działaniu Pan Stanisław. 12 maja 2012 pomnik został odsłonięty. Tego dnia pomysłodawca promieniał szczerą radością. Świętował sukces, przyjmował gratulacje. I taki pozostanie w naszej pamięci.