Wydarzenia kultualne

piątek, 23 marca 2018 00:00

Powązki zapomniane

Powązki, życie moje, to tytuł książki Mieczysława Jasińskiego, która ukazała się w oficynie wydawniczej Mówią Wieki. Zarówno Powązki, jak i wydawnictwo, dwa podmioty lokujące się na różnych obszarach przestrzeni publicznej, zasługują na pamięć. Szczególnie o Powązki trzeba się dziś głośno i dobitnie upominać. Bo co zdecydowanej większości współczesnych warszawiaków kojarzy się z tą nazwą? Tylko trzy cmentarze – katolicki, żydowski i muzułmański. I bodaj nic ponadto. A przecież relatywnie niedawno było tam kwitnące miasteczko, rodził się dziewiętnastowieczny kapitalizm, stacjonowało wojsko. Czas zadziwiająco szybko pustoszy naszą pamięć. Ubolewał nad tym przyszły autor książki (ta przestrzeń, to był kraj Jego dzieciństwa) i dlatego w pierwszej kolejności postanowił zgromadzić wszystko, co napisano o Powązkach. Kwerenda dała obfity plon. Kilkaset pozycji różnej wagi i objętości. Po śmierci Pana Mieczysława żona zmarłego zwróciła się o pomoc do Marii Wiro-Kiro, prezes Oddziału Żoliborz-Bielany Tow. Przyjaciół Warszawy. I tak obydwie panie znalazły się w żoliborskim ratuszu, od razu z wydawcą i propozycją nie do odrzucenia. A że Powązki, to niemała część współczesnego Żoliborza, to jest to zarazem część naszej historii. W ten oto prosty, nieskomplikowany sposób staliśmy się jednym ze sponsorów książki. Logo naszej żoliborskiej biblioteki, w niepodległościowej aranżacji, pojawiło się na okładce tomu. Redakcja plon ogromnej pracy M. Jasińskiego przetworzyła w pozycję książkową.

piątek, 23 marca 2018 00:00

Partnerskie spotkanie Wielkanocne

Żoliborscy miłośnicy tradycji spotkali się wczoraj na placu przed żoliborskim ratuszem, który na kilka godzin zamienił się w izbę Wielkanocną.

czwartek, 22 marca 2018 00:00

Dzień Przyjaźni Polsko-Węgierskiej

W pięknym słońcu i przy lekkim wietrze na maszt przed żoliborskim ratuszem wciągnięta została w dniu dzisiejszym flaga Węgier. Obok bieli i czerwieni kolor nadziei – zieleń. Tak rozpoczęliśmy ubiegłoroczną informację o obchodach Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej. Dziś napisalibyśmy tak samo, tyle że pancerz smogu nadał słońcu walor szarości. Nie ma to jednak wpływu na temperaturę polsko-węgierskich relacji. Nie są one bowiem koniunkturalne.

W przeddzień Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej

Tytułowe pytanie zadawane było często przez mieszkańców Żoliborza, szczególnie bezpośrednio po odsłonięciu tablicy upamiętniającej węgierskiego kompozytora. Tablica zawisła w 2011na ścianie Fortu Sokolnickiego od strony Parku Żeromskiego. Pytanie to zadała również Ewa Nekanda-Trepka, ówczesny Stołeczny Konserwator Zabytków, prosząc o uzasadnienie wniosku złożonego przez burmistrza Krzysztofa Buglę. Argumenty przedstawione w odpowiedzi najpierw wywołały uśmiech, a w ślad za nim pojawił się zamaszysty podpis złożony na pozytywnej decyzji. Przypomnijmy zatem te argumenty. 

15 marca 2018 r. w Szkole Głównej Służby Pożarniczej przy ul. Słowackiego 52/54 odbyła się dzielnicowa uroczystość – finał konkursu na najładniejszą kartkę z okazji Świąt Wielkanocnych.