pl en de fr

Pole dla pomysłów - stworzenie oraz testowanie pilotażowego mechanizmu wspierania na Żoliborzu międzysektorowej współpracy na rzecz realizacji pomysłów dla społeczności lokalnej

Fundacja Pole Dialogu na zlecenie Urzędu Dzielnicy Żoliborz realizuje projekt „Pomysłowy Żoliborz”. Jest to pilotaż, który miasto stołeczne Warszawa zdecydowało się przeprowadzić w dwóch bardzo różniących się od siebie dzielnicach – w Wawrze i na Żoliborzu. Celem przedsięwzięcia jest stworzenie i przetestowanie nowych sposobów wspierania mieszkańców w realizowaniu różnego rodzaju inicjatyw i pomysłów na rzecz swojej okolicy i społeczności, a także budowania współpracy i kontaktów między mieszkańcami i lokalnymi organizacjami społecznymi, instytucjami publicznymi i przedsiębiorcami.

Wybór Żoliborza, jako miejsca pilotażu, nie był przypadkowy. Nasza dzielnica postrzegana jest jako ta, w której mieszkańcy szczególnie aktywnie angażują się w życie społeczne, działają w organizacjach, stowarzyszeniach, interesują się tym, co się dzieje dookoła. Potwierdzają to badania jakości życia (rok 2013 i 2015, www.jakosczycia.uw.warszawa.pl): dla przykładu 19% żoliborzan brało udział w konsultacjach społecznych na temat spraw dotyczących ich dzielnicy, a wszystkich warszawiaków 10%. Znajduje to odzwierciedlenie również w rzeczywistości internetowej: na lokalnych stronach i fanpage’ach.

Ponadto w dzielnicy funkcjonują i będą się rozwijać Partnerstwa Lokalne i Miejsca Aktywności Lokalnej. Także przedsiębiorcy, np. lokale gastronomiczne i lokalne media, angażują się w działania na rzecz społeczności. Samorząd i Urząd Dzielnicy stara się pracować w duchu otwartości na mieszkańców.

Co zatem można usprawnić, co może działać u nas lepiej?

Badania przeprowadzone przez socjologów z Fundacji Pole Dialogu wskazują, że poprawy wymaga przede wszystkim komunikacja i przepływ informacji, a także potrzebne jest skuteczniejsze zachęcanie i wspieranie osób, które dopiero mają pomysły i dopiero zaczynają działać w dzielnicy.

Aktywność mieszkańców często zaczyna się od potrzeby rozwiązania jakiegoś problemu, albo od pomysłu. Mogą to być najprostsze rzeczy – zorganizowanie imprezy sąsiedzkiej, zrobienie kwietnika na osiedlu. Część z nich zgłaszamy do Budżetu Partycypacyjnego albo korzystamy z możliwości realizacji w ramach Inicjatywy Lokalnej. Jednak nieraz pojawia się problem ze znalezieniem potrzebnych informacji, wskazówek. Często po jakimś czasie okazuje się, że podobną drogę przeszli kilka lat wcześniej nasi sąsiedzi i warto skorzystać z ich doświadczeń.

W ramach „Pomysłowego Żoliborza” mieszkańcy będą mogli łatwiej niż dotychczas uzyskać pomoc w realizacji swoich pomysłów na rzecz lokalnej społeczności oraz znaleźć inspiracje do działania. Będą również mieli ułatwiony dostęp do wiedzy i doświadczeń innych. W jaki sposób?

Wszystkie działania „Pomysłowego Żoliborza” stawiają na wzmacnianie dobrej współpracy: włączanie mieszkańców i mieszkanek, podmiotów instytucjonalnych, Miejsc Aktywności Lokalnej i Partnerstw Lokalnych oraz zainteresowanych życiem społecznym dzielnicy przedsiębiorców.

zol plakat

 

Najbliższe spotkanie informacyjne:

  • 18 maja 2019 r., sobota, godz. 11:00 - 12:00, w Kawiarni Kofifi
    ul. Mierosławskiego 19

Kontakt:
Weronika Chodacz Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., tel.: 601-393-676
www.pomyslowyzoliborz.pl 
https://www.facebook.com/pomyslowyzoliborz/

  • Przejdź do profilu Urzędu Dzielnicy Żoliborz w serwisie Facebook
  • Przejdź do profilu Urzędu Dzielnicy Żoliborz w serwisie twitter
  • Przejdź do profilu Urzędu Dzielnicy Żoliborz w serwisie youtube
Śladami Powstańczego Żoliborza