pl en de fr

Tlenek węgla – cichy zabójca

W okresie jesienno-zimowym w domach, gdzie urządzenia grzewcze oraz przewody kominowe i wentylacyjne są wadliwe lub źle użytkowane, wzrasta ryzyko śmiertelnego zatrucia tlenkiem węgla. W Warszawie w roku ubiegłym dwie osoby poniosły śmierć zaś siedemdziesiąt jeden uległo zatruciu.

Tlenek węgla jest bezbarwnym, bezwonnym i silnie trującym gazem. Dostaje się do organizmu przez układ oddechowy, a następnie wchłaniany jest do krwioobiegu. Uniemożliwia prawidłowe rozprowadzanie tlenu we krwi, powodując często nieodwracalne uszkodzenia ośrodkowego układu nerwowego, a nawet śmierć. Każdego roku w Polsce z powodu zatrucia czadem umiera ponad 100 osób, a blisko 2 tys. ulega podtruciu. Zarządcy budynków lub ich właściciele mają obowiązek przeglądu instalacji wentylacyjnej nie rzadziej niż raz w roku. Chcąc zadbać o bezpieczeństwo własne i rodziny, warto zainstalować w swoim mieszkaniu czujnik tlenku węgla, który skutecznie wykrywa zagrożenie. Urządzenie takie rekomendowane jest przez Państwową Straż Pożarna. Ponadto, w celu uniknięcia zatrucia należy: 
•    zapewnić prawidłową wentylację pomieszczeń;
•    stosować mikrowentylację okien i drzwi;
•    nie zasłaniać kratek wentylacyjnych;
•    umożliwić profesjonalnym firmom przeprowadzanie okresowych przeglądów przewodów dymowych i spalinowych, instalacji wentylacyjnej oraz urządzeń grzewczych; Więcej informacji znajduje się na stronie internetowej www.mazowsze.straz.pl. Komenda Miejska PSP w Radomiu przygotowała także reportaż (http://www.youtube.com/watch?v=jArvkOYD5N8) oraz spot (http://www.youtube.com/watch?v=lPSdcXFVSIM) dotyczący zagrożenia.   
  • Przejdź do profilu Urzędu Dzielnicy Żoliborz w serwisie Facebook
  • Przejdź do profilu Urzędu Dzielnicy Żoliborz w serwisie twitter
  • Przejdź do profilu Urzędu Dzielnicy Żoliborz w serwisie youtube
Śladami Powstańczego Żoliborza