pl en de fr
30-01-2020

Zajęcia o bezpieczeństwie na Pierwszym Żoliborskim Uniwersytecie III wieku

W środę, 29 stycznia w Domu Pielgrzyma "Amicus" przy ul. Hozjusza 2 odbyły się zajęcia z seniorami Pierwszego Żoliborskiego Uniwersytetu III wieku z zakresu bezpieczeństwa. Podczas spotkania, policjanci podkreślali, aby seniorzy szczególnie uważali podczas kontaktu z osobami, którzy twierdzą, że są funkcjonariuszami Policji, prokuratorami, a także pracownikami ZUS, opieki społecznej, elektrowni, gazowni, telekomunikacji i zwracali uwagę, czy aby nie mają do czynienia z oszustami. Poinformowali także w jaki sposób mogą zweryfikować czy dana osoba jest faktycznie tą, za którą się podaje.

Nieodłączną częścią tych spotkań jest także przypomnienie o dobrych zasadach w codziennym życiu jak nieujawnianie nieznajomym informacji takich jak: numeru telefonu komórkowego, numer PESEL, numer dowodu osobistego, wielkość posiadanych oszczędności, stan kont bankowych oraz haseł.

Dodatkowo seniorom – jako grupie szczególnie narażonej na działania oszustów – wyjaśniono dlaczego nie powinni zgadzać się na oferowane im atrakcyjne warunki zakupów towarów oraz usług oraz dlaczego nie powinni podpisywać żadnych umów w tym zakresie. Jeżeli natomiast wystąpią takie sytuacje to mają natychmiast powiadomić Policję, najbliższą rodzinę, znajomych oraz sąsiadów. Podstawowa zasada brzmi: nie wpuszczaj obcych do domu, zachowaj ostrożność podczas wizyt osób nieznajomych, zamykaj drzwi na klucz lub wewnętrzny zamek.

Seniorzy w trakcie zajęć byli bardzo aktywni zadając wiele pytań funkcjonariuszom Policji dotyczących ich bezpieczeństwa, a także dzielili się własnymi spostrzeżeniami i doświadczeniami w tym zakresie. Seniorom wręczono kalendarze na rok 2020 oraz ulotki informacyjne „Recepta na oszusta” przygotowane przez Biuro Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego m.st. Warszawy.

Zajęcia zostały zorganizowane przez delegaturę Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego w Dzielnicy Żoliborz wraz z Komendą Rejonową Policji Warszawa V, w ramach kampanii informacyjno-edukacyjnej dotyczącej przeciwdziałaniu zagrożeniom, na które narażeni są seniorzy ze strony przestępców stosujący metody wyłudzania pieniędzy „Na Wnuczka”, „Na Policjanta” lub inne o podobnej metodzie działania.

 

675756757

  • Przejdź do profilu Urzędu Dzielnicy Żoliborz w serwisie Facebook
  • Przejdź do profilu Urzędu Dzielnicy Żoliborz w serwisie twitter
  • Przejdź do profilu Urzędu Dzielnicy Żoliborz w serwisie youtube
Śladami Powstańczego Żoliborza