Wydarzenia o bezpieczeństwie
Biuro do Walki z Cyberprzestępczością Komendy Głównej Policji we współpracy z NASK (Naukową i Akademicką Siecią Komputerową) oraz Europolem przypominają o najważniejszych zasadach cyberbezpieczeństwa. #zostanwdomu to czas aktywnego korzystania z Internetu. Wiążą się z tym możliwości zdalnych zakupów czy kontaktu z bliskimi i znajomymi, ale to także przestrzeń aktywności oszustów. Warto zadbać o swoje bezpieczeństwo w sieci.
Najważniejsza jest zasada ograniczonego zaufania. Tylko ostrożność i dokładne weryfikowanie tego, co się w Internecie czy skrzynce poczty elektronicznej znajdzie, pozwoli uniknąć przykrych konsekwencji.
Czujność w czasie pandemii
- nie udostępniaj i nie powielaj wiadomości, które nie pochodzą z oficjalnych źródeł (gov.pl, policja.pl itp.). W ten sposób zatrzymasz rozprzestrzenianie się fake newsów,
- nie przekazuj spontanicznie darowizn na cele charytatywne i apele o pomoc (np. na leczenie osoby zarażonej COVID-19), zawsze weryfikuj wiarygodność organizacji,
- nie odpowiadaj na podejrzane wiadomości (szczególnie oferty „cudownych” leków, szczepionek itp.),
- nie otwieraj linków i załączników od adresatów, których nie znasz lub budzą twoje wątpliwości (dotyczy to i skrzynki poczty elektronicznej i wiadomości SMS).
Zdalne zakupy
- kupuj tylko od sprawdzonych dostawców i weryfikuj ich wiarygodność,
- używaj kart płatniczych (pozwalają ograniczyć ew. straty, ponadto transakcje dokonywane kartami kredytowymi są ubezpieczone),
- nie daj się ponieść emocjom, jeśli jakaś oferta brzmi zbyt pięknie, to prawdopodobnie nie jest prawdziwa,
- regularnie sprawdzaj stan swojego konta, pozwoli ci to szybko wychwycić wszelkie nieprawidłowości i podejrzane operacje (jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, niezwłocznie skontaktuj się ze swoim bankiem).
Zadbaj o cyberbezpieczeństwo swoich dzieci
- #zostanwdomu to czas, kiedy dzieci szczególnie dużo czasu spędzą przed komputerem, nadzoruj to, co robią i ograniczaj czas korzystania z Internetu,
- korzystaj z programów do kontroli rodzicielskiej,
- zmień hasło fabryczne routera,
- aktualizuj oprogramowanie systemowe i antywirusowe,
- rozmawiaj z dzieckiem o niebezpieczeństwach grożących w sieci.
Zgłaszaj naruszenia w sieci – cyberataki i wszelkie naruszenia w sieci zgłaszaj do CERT Polska – ochronisz siebie i innych przed cyberprzestępcami. Link do zgłoszenia: Zgłoszenia do CSIRT NASK.
Sprawdzaj listę ostrzeżeń NASK przed niebezpiecznymi stronami, które służą do wyłudzania danych i środków finansowych użytkowników internetu. Link: Lista ostrzeżeń przed niebezpiecznymi stronami.
Więcej informacji i przydatne linki na temat bezpieczeństwa w sieci znajdziesz na stronie Policja.pl w materiale. Link: Żyj bezpiecznie.
Zostań w domu – akcja Policji na warszawskich osiedlach
Na ulice Warszawy wyjechali policjanci, którzy przez głośniki radiowozów apelują do mieszkańców o pozostanie w domach. Słychać ich na warszawskich osiedlach o różnych porach i godzinach.
W Warszawie i całym województwie mazowieckim kończą się ferie zimowe, ale żoliborskie przedszkolaki niestrudzenie poznają tajniki bezpiecznego zachowania się w różnych niespodziewanych sytuacjach, zarówno w czasie wolnym na powietrzu, w domu, jak i będąc pod opieką dorosłych w placówkach miejskich.
W Warszawie, jak i w całym województwie mazowieckim rozpoczęły się właśnie zimowe ferie. Wraz z początkiem zimowej przerwy w zajęciach szkolnych, dzieciom z żoliborskich szkół zorganizowano spotkanie, aby porozmawiać o zasadach bezpiecznego zachowania się podczas zabawy na świeżym powietrzu.
W środę, 29 stycznia w Domu Pielgrzyma "Amicus" przy ul. Hozjusza 2 odbyły się zajęcia z seniorami Pierwszego Żoliborskiego Uniwersytetu III wieku z zakresu bezpieczeństwa. Podczas spotkania, policjanci podkreślali, aby seniorzy szczególnie uważali podczas kontaktu z osobami, którzy twierdzą, że są funkcjonariuszami Policji, prokuratorami, a także pracownikami ZUS, opieki społecznej, elektrowni, gazowni, telekomunikacji i zwracali uwagę, czy aby nie mają do czynienia z oszustami. Poinformowali także w jaki sposób mogą zweryfikować czy dana osoba jest faktycznie tą, za którą się podaje.
Nieodłączną częścią tych spotkań jest także przypomnienie o dobrych zasadach w codziennym życiu jak nieujawnianie nieznajomym informacji takich jak: numeru telefonu komórkowego, numer PESEL, numer dowodu osobistego, wielkość posiadanych oszczędności, stan kont bankowych oraz haseł.
Dodatkowo seniorom – jako grupie szczególnie narażonej na działania oszustów – wyjaśniono dlaczego nie powinni zgadzać się na oferowane im atrakcyjne warunki zakupów towarów oraz usług oraz dlaczego nie powinni podpisywać żadnych umów w tym zakresie. Jeżeli natomiast wystąpią takie sytuacje to mają natychmiast powiadomić Policję, najbliższą rodzinę, znajomych oraz sąsiadów. Podstawowa zasada brzmi: nie wpuszczaj obcych do domu, zachowaj ostrożność podczas wizyt osób nieznajomych, zamykaj drzwi na klucz lub wewnętrzny zamek.
Seniorzy w trakcie zajęć byli bardzo aktywni zadając wiele pytań funkcjonariuszom Policji dotyczących ich bezpieczeństwa, a także dzielili się własnymi spostrzeżeniami i doświadczeniami w tym zakresie. Seniorom wręczono kalendarze na rok 2020 oraz ulotki informacyjne „Recepta na oszusta” przygotowane przez Biuro Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego m.st. Warszawy.
Zajęcia zostały zorganizowane przez delegaturę Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego w Dzielnicy Żoliborz wraz z Komendą Rejonową Policji Warszawa V, w ramach kampanii informacyjno-edukacyjnej dotyczącej przeciwdziałaniu zagrożeniom, na które narażeni są seniorzy ze strony przestępców stosujący metody wyłudzania pieniędzy „Na Wnuczka”, „Na Policjanta” lub inne o podobnej metodzie działania.