pl en de fr

Andrzej Wajda - dzieła wszystkie

W niedzielę, 7 października o godz. 18.00, w Kalinowe Serce, wyjątkowym miejscu na Żoliborzu, w ramach jesienno-zimowej części cyklu „Wajda. Dzieła wszystkie”, odbędzie się projekcja pierwszej i drugiej części ośmioodcinkowego serialu „Z biegiem lat, z biegiem dni” w reżyserii Andrzeja Wajdy i Edwarda Kłosińskiego. Cykl „Wajda. Dzieła wszystkie” organizowany jest przez Urząd Dzielnicy Żoliborz m.st. Warszawy. Wstęp WOLNY.

Serial „Z biegiem lat, z biegiem dni” powstał w 1980 r. w dwa lata po wystawieniu sztuki o takim samym tytule w krakowskim Teatrze Starym w 1978 roku. Ten trwający blisko osiem godzin spektakl został wystawiony przez Wajdę z okazji sześćdziesiątej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Widowisko nawiązywało do szalonych czasów fin de siècle aż do 1914 roku kończącego XIX.wiek. Zawierało też liczne aluzje do współczesności przekazywane językiem pozwalającym ominąć cenzurę. Przedstawienie odniosło spektakularny sukces i dlatego reżyser w dwa lata po premierze, w 1980 roku, zdecydował się stworzyć serial.
Jego akcja toczy się w latach 1874 - 1914 i jest opowieścią o losach dwóch krakowskich rodzin – Chomińskich i Dulskich. Serial „Z biegiem lat, z biegiem dni” jest niezwykłą opowieścią przywołującą nastrój i atmosferę dawnego Krakowa, miasta, które na przełomie wieków pełniło funkcje nieoficjalnej stolicy nieistniejącego państwa poprowadzoną niepowtarzalną ręką mistrza.

Scenariusz, zarówno spektaklu, jak i serialu napisała Joanna Olczak-Ronikier na podstawie utworów pisarzy młodopolskich i międzywojennych m. in. Michała Bałuckiego, Gabrieli Zapolskiej, Jana Augusta Kisielewskiego, Stanisława Przybyszewskiego, Zygmunta Kaweckiego, Juliusza Kaden-Bandrowskiego, Tadeusza Boya-Żeleńskiego, Marii Dąbrowskiej.

W serialu, podobnie jak i na deskach Teatru Starego wystąpiła cała plejada polskich aktorów, wśród nich m. in. Izabella Olszewska, Anna Polony, Teresa Budzisz-Krzyżanowska, Bolesław Nowak, Dorota Pomykała, Jerzy Bińczycki, Jerzy Radziwiłowicz, Jerzy Stuhr, Daniel Olbrychski, Jerzy Trela i wielu, wielu innych.

Pierwowzorem dla pierwszego odcinka zatytułowanego „Kraków 1874” była komedia Michała Bałuckiego „Dom Otwarty”. Bohaterkami pierwszej części serialu są dwie młode kobiety: pani Janina Chomińska - żona urzędnika bankowego i mieszkająca z nią siostra Aniela - zaręczona z Felicjanem Dulskim. Ich życie w ubogim i zaniedbanym mieście wypełnia monotonia i nuda. Pewnego dnia siostry postanawiają urządzić wieczorek z tańcami. Mają nadzieję, że bal odmieni ich los. Przyjęcie jednak szybko przeradza się w pasmo kłótni, nieporozumień i skandali.

Pierwowzorem dla drugiego odcinka pt "Kraków 1886" była powieść Gabrieli Zapolskiej pt. "Sezonowa miłość".

Wajda Dziela Pazdziernik 2018 Internet

  • Przejdź do profilu Urzędu Dzielnicy Żoliborz w serwisie Facebook
  • Przejdź do profilu Urzędu Dzielnicy Żoliborz w serwisie twitter
  • Przejdź do profilu Urzędu Dzielnicy Żoliborz w serwisie youtube
Śladami Powstańczego Żoliborza