pl en de fr
16-11-2017

Bezpieczny Senior czyli jak się nie dać oszukać….. i nie tylko

Europejskie Stowarzyszenie Promocji Aktywności Ruchowej 50+ prowadzi nabór do nowego pilotażowego projektu pod nazwą: Bezpieczny Senior współfinansowanego przez dzielnicę Żoliborz m.st. Warszawa.

Nabór trwa do 25 listopada.

Projekt Bezpieczny Senior to pilotażowa propozycja stowarzyszenia ESPAR 50+ dla seniorów, mieszkańców dzielnicy Żoliborz, którego celem jest zwiększenie poczucia bezpieczeństwa seniorów. Program dotyczy zagrożeń i tych związanych z oszustwami i tych związanych z infrastrukturą, otoczeniem zewnętrznym (chodniki, oświetlenie).

 „Babciu poznajesz mnie?"  - czyli na wnuczka, „Dzień dobry, oficer Centralnego Biura Śledczego Policji (CBŚP)…” , czyli na pracownika CBŚP to tylko dwa spośród wielu innych sposobów wykorzystywanych przez oszustów, by wyłudzić pieniądze od osób starszych. Zdarza się też, że do drzwi seniorów puka osoba z prośbą o wodę, coś do jedzenia lub w celu sprzedaży artykułów przemysłowych po czym okrada ją. W latach 2011 – 2015 liczba wyłudzeń, oszustw na terenie dzielnicy Żoliborz/Bielany drastycznie wzrosła od 28 w 2011 do 104 w 2015 (dane Komendy Stołecznej Policji). Problem wyłudzeń i oszustw to temat wielu spotkań edukacyjnych organizowanych przez Komendę Stołeczną Policji. Edukacja przynosi pozytywne rezultaty. Coraz częściej mówi się o sytuacjach, w których nie doszło do oszustwa. Wielu seniorów nie daje się oszukać, jednak problem wciąż jest i wielu seniorów nadal staje się ofiarami oszustów. (http://www.zyjbezpiecznie.policja.pl). Pytanie: jak więc nie stać się ofiarą oszustów? Upadki - w domu czy na zewnątrz, to również sytuacje niebezpieczne dla seniorów. W wyniku upadku często dochodzi do utraty zdrowia. Mówi się o tzw. zespole poupadkowym, w wyniku którego osoby starsze rezygnują z aktywności i stają się mniej mobilne w obawie przed kolejnym upadkiem. Jak im zapobiec?

Projekt Bezpieczny Senior wskaże uczestnikom odpowiedzi na powyższe pytania.    

Program Projektu obejmuje:

  • zajęcia samoobrony, podczas których trener pokaże uczestnikom proste techniki samoobrony (chwyty, uderzenia, kopnięcia) oraz powie jak zachować się w sytuacjach zagrożenia;
  • zajęcia Nordic Walking z instuktorem, podczas których uczestnicy będą maszerować, dyskutować nt.: bezpieczeństwa w swojej okolicy związanego z infrastrukturą, jak poradzić sobie z tzw. zespołem poupadkowym;
  • spotkania edukacyjne z ekspertami nt.: zagrożeń oraz przeciwdziałania im, reagowania na nie;
  • warsztat na lidera bezpieczeństwa.

Projekt Bezpieczny Senior trwa od listopada do grudnia. Zapisy do programu przyjmuje Mateusz Jeżak 668 470 773.

Bezpieczeństwo to jedna z podstawowych potrzeb człowieka (http://www.zyjbezpiecznie.policja.pl). Daje człowiekowi spokój, poczucie pewności istnienia.

 

 

GetAttachmentThumbnail

  • Przejdź do profilu Urzędu Dzielnicy Żoliborz w serwisie Facebook
  • Przejdź do profilu Urzędu Dzielnicy Żoliborz w serwisie twitter
  • Przejdź do profilu Urzędu Dzielnicy Żoliborz w serwisie youtube
Śladami Powstańczego Żoliborza